Robert Glință a prins prima finală la Mondialul de la Budapesta. Ce șanse la medalii are românul

Duminica, 19 Iunie 2022, ora 19:41
3008 citiri
Robert Glință

Înotătorul român Robert Glință (25 de ani) s-a calificat duminică în prima sa finală la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta, în proba de 100 de metri spate.

Robert Glință a concurat în a doua semifinală, pe care a terminat-o cu timpul de 53.00 de secunde, clasându-se pe locul al cincilea.

Per total, Glință a obținut al optulea timp (ultimul loc în finală), la 91 de sutimi de cel mai rapid înotător din semifinale, grecul Apostolos Christou (42.09).

Finala probei de 100 de metri spate va avea loc luni.

Tot duminică va concura în semifinale la 200 de metri liber David Popovici, care în serii a realizat cel mai bun timp, după cum se poate vedea aici.

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...
David Popovici a luat al patrulea aur în patru zile la Otopeni. Ce planuri are pentru JO: ”Lumea așteaptă...sănătate!”
David Popovici a câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie...