Robert Lewandowski a marcat primul său gol la Campionatul Mondial și a plâns de fericire

Sambata, 26 Noiembrie 2022, ora 17:13
8884 citiri
Robert Lewandowski. Foto: Facebook / FIFA World Cup

Echipa naţională a Poloniei a învins sâmbătă, scor 2-0, reprezentativa Arabiei Saudite, într-un meci din cadrul grupei C a Cupei Mondiale din Qatar.

Polonia a deschis scorul prin Zielinski, în minutul 39, care a înscis din pasa lui Lewandowski. Patru minute mai târziu Al Shehri a fost faultat în careu şi, după consultarea VAR, arbitrul brazilian Wilton Sampaio a dictat lovitură de la 11 metri. A executat Al Dawsari, dar Szczesny a apărat şutul jucătorului saudit.

Repriza secundă a adus ocazii de ambele părţi, însă cei care au marcat au fost polonezii, prin Lewandowski, în minutul 83.

Lewandowski a plâns de fericire după ce a înscris împotriva saudiților, fiind primul său gol la Campionatul Mondial de Fotbal.

POLONIA: Szczesny - Cash - Glik, Kiwior, Bereszynski - Krychowiak, Bielik – Milik (Piatek 61), Zielinski (Kaminski 63), Frankowski – Lewandowski. SELECŢIONER: Czeslaw Michniewicz

ARABIA SAUDITĂ: Al Owais - Abdulhamid, Al Amri, Al Bulayhi, Al Burayk (Al Ghannam 65) - Al Naji (Al Abid 46), Al Malki (Al Obud 85), Kanno - Al Brikan, Al Shehri (Nasser Al Dawsari 85), Salem Al Dawsari. SELECŢIONER: Herve Renard

Cartonaşe galbene: Kiwior 15, Cash 16, Milik 19 / Al Malkki 20, Al Amri 45+4

Arbitri: Wilton Sampaio - Bruno Boschilia, Bruno Pires (toţi din Brazilia) – Kevin Ortega (Peru)

În aceeaşi grupă se va disputa, de la ora 21.00, partida Argentina – Mexic, la care arbitru de rezervă va fi Istvan Kovacs. La centru se va afla italianul Daniele Orsato.

Germania, Franța și Polonia vor cumpăra arme de pe piața internațională pentru Ucraina. Acordul ”Triunghiului de la Weimar” împotriva lui Putin
Cancelarul german Olaf Scholz a anunţat vineri, 15 martie, că Franţa, Germania şi Polonia au convenit să cumpere de pe piaţa internaţională arme care să fie livrate Ucrainei şi să ajute...
Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
#Robert Lewandowski, #Polonia, #Arabia Saudita, #Campionatul Mondial de Fotbal Qatar , #Campionatul mondial 2022