Amical: Brazilia s-a distrat cu Italia lui Lippi

Marti, 10 Februarie 2009, ora 23:35
4002 citiri

Brazilia a invins Italia in "derbi-ul mondial", asa cum a fost numit acest meci de jurnalistii spanioli. Selecao s-a impus intr-o maniera de mare echipa, castigand cu 2-0 si dominand extrem de clar.

Meciul a inceput cum nu se putea mai bine. In minutul 4, italienii inscriu dar golul le este anulat pe motiv de off-side. Minutul 13 aduce si deschiderea scorului, in urma unei faze superbe.

Ronaldinho ii paseaza lui Elano, acesta ii trimite cu calcaiul lui Felipe Melo care ii retrimite balonul pe culoar. Elano, ramas singur cu Buffon, deschide scorul pe Emirates Arena. elevii lui Dunga au dominat copis si dupa marcarea golului.

In minutul 27, Robinho il deposedeaza pe Pirlo in apropierea careului italian. intra in suprafata de pedeapsa, ridiculizeaza doi fundasi cu bicicleta sa devenita celebra si il invinge pe Buffon cu un sut la coltul lung. replica europenilor a fost una palida si a venit prin suturi de la distanta.

Repriza a doua a adus mai multe schimbari in echipa Italiei, insa ocaziile periculoase au lipsit. Elevii lui Marcello Lippi au parut nepunticiosi, nu au reusit sa faca fata jocului extraordinar prestat de sud-americani. Introdus in repriza a doua, Luca Toni a avut un gol anulat si o mare ocazie ratata din 3 metri.

Brazilia invinge meritat Italia, practicand un joc perfect, atat in faza de aparare cat si in cea de atac. Scor final, Brazilia - Italia 2-0.

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei

Alte schimbari pentru brazilieni: ies Robinho si Gilberto si intra Baptista si Josue

Min.85 Ronaldinho executa bine o lovitura libera iar Buffon respinge greu in fata.

Min.82 Ratare incredibila a lui Toni. Julio Cesar a blocat uimitor sutul lui Toni, expediat din 3 metri!

Inca o schimbare la brazilieni: Pato intra in locul lui Adriano

Min.80 Meciul este presarat de duritati, pe fondul nervozitatii italienilor

Schimbare Brazilia: Iese Juan si intra Thiago Silva

Min.71 Incredibil, brazilienii combina dezinvolt la 20 de metri de poarta lui Buffon.

Schimbare Brazilia: Dani Alves intra in locul lui Elano.

Min.65 Luca Toni marcheaza insa golul ii este anulat pentru ca a preluat balonul cu mana

Min.63 Meciul a scazut mult in intesitate iar fazele de poarta sunt din ce in ce mai rare.

Schimbare Italia: Iese De Rossi si intra Aquillani

Min.54 Pirlo executa bine o lovitura libera de la 25 de metri, mingea se duce insa pe langa poarta

Min.52 Acelasi Zambrotta il blocheaza in ultimul moment pe Ronaldinho, brazilianul fiind aproape de gol

Min.50 Zambrotta este aproape de autogol! Maicon a centrat in fata portii iar aparatorul italian a deviat balonul peste poarta lui Buffon.

Min.47 mare ocazie pentru Italia. Grosso i-a pasat lui Rossi care a sutat puternic din interiorul careului. Mingea s-a dus in plasa laterala.

Min.46 Italienii au inceput mult mai decisi partea secunda.

A inceput repriza secunda

Multe schimbari in echipa Italiei. Au intrat Camoranessi, Luca Toni sau Simone Perotta

___________________________

Finalul primei reprize

Min.45 Ronaldinho si Robinho fac spectacol!

Min.43 Balbaiala a defensivei braziliene, De Rossi suteaza insa mingea e deviata in corner

Min.40 Elano suteaza superb, dar mingea trece foarte putin pe langa poarta!

Min.37 Simone Pepe trimite o lovitura de cap care trece aproape de poarta lui Julio Cesar.

Min.34 Maicon il mai incearca inca o data pe Buffon, insa acesta este la post.

Min.32 De Rossi suteaza violent de la 30 de metri, Julio Cesar respigand greu in corner.

Min.31 ronaldinho execua bine o lovitura libera insa mingea trece putin pe langa poarta.

Min.27 GOOOOOOOOOOOL Brazilia! Robinho il deposedeaza pe Pirlo in interiorul careului italian, dribleaza incredibil doi fundasi ai peninsularilor si inscrie cu un sut la coltul lung!

Min.26 De Rossi incearca o "foarfeca" in careul advers insa este blocat usor

Min.25 Maicon strica un contraatac brazilian sutand aiurea.

Min.23 Brazilienii fac o adevarata demonstratie de fotbal pastrand posesia minute in sir.

Min.19 mecuil s-a mai linistit, brazilienii fiind in continuare la conducerea jocului.

Min.15 Buffon respinge in ultima clipa din fata lui Adriano.

Min.13 GOOOOOOOL Brazilia! Elano marcheaza dupa un "un-doi" de senzatie cu Felipe Melo!

Min.8 meciul este extrem de alert, cu faze periculoase la ambele porti.

Min.5 Robinho a cazut in carul italienilor insa nu a fost vorba de penalty

Min.4 Grosso marcheaza pentru italieni insa arbitrul a anulat reusita pe motiv de off-side.

Min.1 A inceput meciul, Brazilia a avut lovitura de start.

* Se intoneaza imnurile celor tari.

Brazilia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Marcelo - Gilberto, Melo - Robinho, Elano, Ronaldinho - Adriano

Italia: Buffon, Zambrotta, Cannavaro, Legrotagle, Grosso - Pirlo - Montolivo, De Rossi - Pepe, Gilardino, Di Natale

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Brazilia Italia, #Brazilia a invins, #Robinho si Elano, #Italia umilita , #stiri Robinho