Djokovici, victorie dupa o revenire de mare campion. Ce a spus Federer la primul meci dupa 6 luni

Luni, 02 Ianuarie 2017, ora 18:19
4997 citiri

Novak Djokovici si Roger Federer, doi dintre cei mai mari jucatori de tenis din istorie, au castigat partidele disputate luni.

Sarbul, aflat acum pe locul 2 mondial, a trecut cu ceva emotii de germanul Jan-Lennard Struff, locul 63 ATP, pe care l-a invins cu 7-6 (1), 6-3, in primul tur al turneului de la Doha, unde evolueaza si Andy Murray.

Djokovici a fost condus cu 4-0 si 5-1 in primul set, dar a revenit fantastic si a facut 6-5, castigand apoi la tie-break. Setul al doilea a fost apoi la discretia sarbului, care a castigat partida in mai putin de o ora si jumatate de joc.

Tot luni, Roger Federer l-a invins pe britanicul Daniel Evans, scor 6-3, 6-4, in Cupa Hopman, Perth, Australia, prima partida disputata dupa o pauza de 6 luni, din cauza unei accidentari la genunchi.

La capatul a mai mult de o ora de joc, marele campion a spus ca ar mai vrea chiar si patru titluri de Grand Slam inainte de retragere.

"Desigur ca mi-as dori sa mai castig inca un titlu de Grand Slam. As mai vrea chiar doua, trei sau patru. Vom vedea, stiu ca este foarte greu la varful competitiei.

Sunt foarte multi jucatori buni in top si multi tineri care vin din urma, asa ca ecartul nu e foarte mare. Eu incerc si vom vedea ce se intampla", a spus Federer, locul 16 ATP, potrivit Digi Sport.

F.N.

Ministrul Agriculturii le ia apărarea crescătorilor: "Eu nu cred că fermierii români vopsesc puii. Cel mai mare export de carne de pui în Franţa se face din România"
Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Florin Barbu a precizat că el nu crede că „fermierii români vopsesc puii”. Declarațiile vin în contextul în care fostul președinte al...
Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...