Nadal l-a invins din nou pe Federer si a castigat Australian Open

Duminica, 01 Februarie 2009, ora 15:18
2179 citiri

Tenismenul iberic Rafael Nadal a castigat in premiera titlul de Grand Slam de la Australian Open, dupa ce si-a invins marele rival, Roger Federer, in cinci seturi, scor 7-5, 3-6, 7-6 (3), 3-6, 6-2.

Rafael Nadal, ocupantul primului loc in clasamentul ATP, ramane in continuare "nasul" lui Roger Federer, castigand a 19-a intalnire directa cu sportivul elvetian. Nadal a castigat astfel ultimele 5 intalniri cu Federer si are 13 victorii in fata sa.

Sportivul elvetian a dat dovada de un psihic bun, egaland de doua ori la seturi dupa ce a fost condus, insa in setul decisiv a gresit inexplicabil in dese randuri si i-a permis lui Rafa Nadal sa castige meciul pe serviciul adversarului.

Dupa semifinala cu spaniolul Verdasco, Nadal a avut parte din nou de un meci maraton pe Rod Laver Arena, care a durat 4 ore si 23 de minute.

Chiar daca in ultimul act de la Australian Open au mai ajuns trei finalisti spanioli, Rafa Nadal este primul iberic care reuseste sa triumfe.

Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...
”Regele” Nadal a jucat primul meci pe zgură după 2 ani. Cum s-a descurcat la ATP Barcelona, pe terenul care-i poartă numele VIDEO
Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a calificat marți în turul secund al turneului ATP 500 de la Barcelona, jucând primul său meci pe zgură după aproape 2 ani, de la Roland-Garros 2022....