Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Nadal l-a invins din nou pe Federer si a castigat Australian Open

Duminica, 01 Februarie 2009, ora 15:18
2179 citiri

Tenismenul iberic Rafael Nadal a castigat in premiera titlul de Grand Slam de la Australian Open, dupa ce si-a invins marele rival, Roger Federer, in cinci seturi, scor 7-5, 3-6, 7-6 (3), 3-6, 6-2.

Rafael Nadal, ocupantul primului loc in clasamentul ATP, ramane in continuare "nasul" lui Roger Federer, castigand a 19-a intalnire directa cu sportivul elvetian. Nadal a castigat astfel ultimele 5 intalniri cu Federer si are 13 victorii in fata sa.

Sportivul elvetian a dat dovada de un psihic bun, egaland de doua ori la seturi dupa ce a fost condus, insa in setul decisiv a gresit inexplicabil in dese randuri si i-a permis lui Rafa Nadal sa castige meciul pe serviciul adversarului.

Dupa semifinala cu spaniolul Verdasco, Nadal a avut parte din nou de un meci maraton pe Rod Laver Arena, care a durat 4 ore si 23 de minute.

Chiar daca in ultimul act de la Australian Open au mai ajuns trei finalisti spanioli, Rafa Nadal este primul iberic care reuseste sa triumfe.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Premieră în istoria tenisului, la meciul lui Nadal. Niciodată n-a fost atât de mare diferența
Prima rundă a Mastersului de la Madrid va avea un meci special între Rafael Nadal (37 de ani), de 22 de ori campion de Grand Slam, și tânărul Darwin Blanch, în vârstă de 16 ani, deținător...