Roger Federer revine in tenis. La ce turneu va participa elvetianul

Marti, 09 Martie 2021, ora 18:08
2239 citiri
Roger Federer. FOTO: Facebook / Roger Federer

Tenismenul elvetian Roger Federer, locul 6 ATP si cap de serie numarul 2, va evolua, miercuri, impotriva britanicului Daniel Evans, locul 28 ATP, in turul al doilea al turneului de 250 de puncte de la Doha.

Federer este direct acceptat in turul secund si va juca primul sau meci oficial dupa aproape 14 luni de pauza.

Evans l-a invins, marti, in primul tur, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-2, pe francezul Jeremy Chardy, locul 54 ATP.

Federer si Evans s-ai mai intalnit de patru ori pana in prezent si de fiecare data s-a impus tenismenul elvetian, fara set pierdut.

Fostul lider ATP nu a mai jucat din ianuarie 2020, cand a fost eliminat in semifinale, la Australian Open, de sarbul Novak Djokovici.

Accidentat la Melbourne, Roger Federer si-a reluat antrenamentele la finalul lunii martie 2020, dupa ce a suferit o interventie chirurgicala la genunchiul drept, la 3 februarie 2020.

In iunie, Federer a fost operat din nou la genunchi si a decis ca nu va mai juca finalul sezonului.

Din cauza pandemiei de coronavirus care a intrerupt sezonul mai mult de cinci luni, el nu a pierdut foarte multe competitii.

Pentru ca nu era refacut in totalitate, elvetianul de 39 de ani a fost nevoit sa declare forfait si pentru startul sezonului 2021, care a culminat cu Australian Open.

Federer a castigat editiile 2005, 2006 si 2011 ale competitiei din Qatar.

Decizie importanta luata de organizatorii Jocurilor Olimpice de la Tokyo

Sorana Cirstea a fost eliminata in turul doi la Dubai. Romania nu mai are reprezentante in turneul de simplu

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...