Federer, in finala la Australian Open dupa un meci de vis cu Wawrinka

Joi, 26 Ianuarie 2017, ora 13:49

Roger Federer s-a calificat in finala masculina de la Australian Open dupa un meci de vis contra conationalului Stan Wawrinka.

"Fedex" s-a impus in cinci seturi, scor 7-5, 6-3, 1-6, 4-6, 6-3, dupa mai bine de trei ore de joc.

Partida dintre cei doi elvetieni a inceput intr-o nota echilibrata, fiecare facandu-si serviciul in primele zece game-uri, pentru ca apoi Roger sa reuseasca sa se impuna.

Setul al doilea a fost controlat de Federer, care se parea ca va obtine o victorie destul de lejera. Mai mult, inaintea setului trei, Stan a solicitat un time out medical si a mers la vestiar, ceea ce l-a scos din ritm pe Roger.

Setul patru a fost unul la discretia lui Wawrinka, acesta impunandu-se cu un categoric 6-1, pentru ca apoi sa castige si actul patru al jocului pentru a trimite partida in decisiv.

Inaintea setului cinci ambii jucatori au avut time-out medical, Federer parand totusi mai proaspat si reusind sa se impuna.

In marea finala, Roger Federer il va intalni pe invingatorul duelului dintre Rafa Nadal si Grigor Dimitrov.

Elvetianul va fi in a sasea lui finala la Melbourne, el avand in palmares patru trofee la Australian Open.