Novak Djokovic, meci intens la Roland Garros. Sarbul a pierdut primele doua seturi in fata unui tanar de 19 ani. Cat s-a terminat partida

Luni, 07 Iunie 2021, ora 18:32
5050 citiri
Novak Djokovic. FOTO: Facebook / Novak Djokovic

Liderul ATP, sarbul Novak Djokovic, a avut de furca in meciul din optimile de finala ale turneului de la Roland Garros, cu italianul Lorenzo Musetti, locul 76 ATP.

Cu o evolutie extraordinara, jucatorul de 19 ani a facut spectacol in primele doua seturi disputate cu titratul tenismen sarb. Musetti a castigat ambele seturi cu 7-6, primul tie-beark la 7, al doilea la 2.

Apoi, italianul a avut o cadere neasteptata, fara sa arate vreo accidentare, si pe teren a ramas un singur jucator, Djokovici, care s-a impus in urmatoarele doua seturi cu 6-1, 6-0.

Roland Garros: pustoaica de 17 ani merge in sferturi dupa o victorie-fulger VIDEO

In decisiv, Musetti s-a retras la 0-4, invocand o accidentare la muschii inghinali, dupa trei ore si 27 de minute de joc.

In faza urmatoare, Djokovici va evolua cu un alt italian, Matteo Berrettini, locul 9 ATP si cap de serie numarul 9.

Tot luni, in optimi, argentinianul Diego Schwartzman, locul 10 ATP si cap de serie numarul 10, l-a invins, cu 7-6 (9), 6-4, 7-5, pe germanul Jan-Lennard Struff, locul 42 ATP, dupa un joc de trei ore si doua minute.

Schwartzman va juca in sferturi cu spaniolul Rafael Nadal, locul 3 ATP, sau cu italianul Jannik Sinner, locul 19 ATP si cap de serie numarul 18.

Ion Țiriac îi bate obrazul lui Novak Djokovic: ”A uitat asta. Trei sferturi din succesul lui...”
Fostul tenisman Ion Ţiriac a participat, sâmbătă, în conferinţa de presă organizată cu ocazia tragerii la sorţi a tabloului principal la Ţiriac Open, care se va desfăşura la Baza...
Novak Djokovic, declarații sincere după eliminarea de la Monte Carlo: "Faptul că nu am luat un titlu..."
Tenismanul sârb Novak Djokovici, locul 1 mondial, spune că "nu are deloc un sezon grozav" după ce a pierdut în faţa lui Casper Ruud în semifinalele Mastersului de la Monte Carlo....
#Novak Djokovic, #Novak Djokovici Roland Garros, #Djokovici Nadal , #Stiri Novak Djokovic