A ajuns pentru prima data in semifinale la Roland Garros, dupa un meci plin de dramatism!

Miercuri, 09 Iunie 2021, ora 14:15
4897 citiri
Barbora Krejcikova FOTO twitter

Barbora Krejcikova, din Cehia, a ajuns in prima ei semifinala de Grand Slam, dupa ce a trecut de Cori Gauff (SUA, 17 ani).

Krejcikova (locul 33 WTA) a castigat cu 7-6, 6-3 dupa o partida cu multe rasturnari de situatie. Cehoaica a reusit sa isi adjudece prima mansa abia dupa ce a salvat cinci mingi de set ale lui Gauff!

VIDEO Toti ochii pe picioarele Simonei Halep

In setul al doilea a fost randul americancei sa salveze cinci mingi de meci, insa pana la urma Krejcikova a reusit sa puna punct partidei.

Cunoscuta mai ales ca o excelenta jucatoare de dublu, Krejcikova (25 de ani) este la prima ei semifinala de Grand Slam la simplu. Le-a mai trimis acasa pe Sloane Stephens sau Elina Svitolina, printre altele.

Ea are 10 victorii la rand, venind la Paris dupa triumful in turneul de la Strasbourg.

Daca in urma cu un an ea era in afara Top 100, acum ea va urca intre primele 25 de jucatoare ale lumii. Si asteapta ultimul sfert de finala, cel dintre Iga Swiatek si Maria Sakkari, pentru a-si afla adversara din semifinala.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Eroina de la Stuttgart: a jucat trei meciuri de trei ore și a ajuns în semifinale. Cum arată careul de ași
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (1 WTA, principala favorită) s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 802.237...
#Roland Garros 2021, #Roland Garros, #barbora krejcikova, #Cori Gauff , #Roland Garros 2021