Roland-Garros 2021: victorii romanesti in proba de dublu. Cine sunt jucatoarele calificate mai departe

Miercuri, 02 Iunie 2021, ora 18:15
5284 citiri
Raluca Olaru

Turneul de tenis de la Roland-Garros a programat miercuri si meciuri din primul tu al probei de dublu, ambele tenismene din Romania aflate in program calificandu-se mai departe.

Perechea Raluca Olaru/Nadia Kichenok (Romania/Ucraina), cap de serie numarul 16, s-a calificat miercuri, in turul doi al probei de dublu din cadrul turneului de grand slam de la Roland Garros.

Olaru si colega sa au invins in primul tur echipa Liudmila Kichenok (sora geamana a Nadiei)/Arina Rodionova (Ucraina/Australia), scor 6-1, 5-7, 6-4, in doua ore si 14 minute.

In runda urmatoare, Olaru si Kichenok vor intalni perechea care se va impune in meciul Clara Burel/Chloe Paquet (Franta) - Miyu Kato/Renata Voracova (Japonia/Cehia).

Tot miercuri, perechea Andreea Mitu/Iulia Putinteva (Romania/Kazahstan) s-a calificat, in turul doi dupa ce a trecut in runda inaugurala de cuplul Alicja Rosolska/Coco Vandeweghe (Polonia/SUA), scor 3-6, 6-3, 6-2, dupa o ora si 48 de minute.

Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. Polonia, Ungaria, Slovacia și România sunt amenințate
Actuala dezbatere americană privind acordarea de asistență militară suplimentară Ucrainei se bazează în parte pe presupunerea că războiul va rămâne în impas, indiferent de acțiunile...
4 românce la Roland Garros! Care e singura șansă a Simonei Halep?
Turneul de tenis Roland Garros 2024 va demara peste aproape o lună, iar cei mai buni tenismeni ai lumii participă la acesta. Organizatorii au publicat deja lista de jucători și jucătoare...