Roland-Garros, programul zilei de luni. Două românce vor evolua la Paris. Când debutează Simona Halep

Duminica, 22 Mai 2022, ora 16:21
5334 citiri
Ana Bogdan

Organizatorii turneului de Grand Slam de la Roland-Garros au anunțat programul zilei de luni, când vor intra în competiție două jucătoare din România, Ana Bogdan și Irina Begu.

Cel mai greu meci îl va avea Ana Bogdan (29 ani, 91 WTA), contra belarusei Victoria Azarenka (32 ani, 15 WTA). Va fi prima partidă a zilei pe terenul numărul 14, de la ora 12.00.

Irina Begu (31 ani, 62 WTA) va avea un meci complicat cu incomoda jucătoare italiană Jasmine Paolini (26 ani, 57 WTA). Begu are 2-1 în meciurile directe, după victoriile din 2019, 7-6 (7), 6-2, în sferturi la Szekesfehervar (Ungaria), şi 2022, 3-6, 6-2, 6-3 în optimi la Melbourne Summer Set 2. Paolini a câştigat în 2019, în optimi la Palermo, cu 6-4, 5-7, 7-6 (4). Meciul Begu - Paolini va încheia ziua pe terenul numărul 5, după ora 18.00

În schimb, Simona Halep (30 ani, 19 WTA), campioană la Roland Garros în 2018 şi finalistă în 2014 şi 2017, va fi programată în cursul zilei de marți la Roland-Garros, ea urmând să joace împotriva unei nemțoaice, Nastasja Schunk, care a intrat pe tablou ca ”lucky loser” după retragerea croatei Ana Konjuh.

WTA Madrid începe azi fără Simona Halep. Programul româncelor
Turneul WTA 1000 de la Madrid programează astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, în absența Simonei Halep, care a refuzat din motive medicale wild-card-ul oferit de...
Simona Halep, la coada clasamentului WTA. Pe ce loc este acum românca
Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA, conform clasamentului dat publicităţii luni. Cîrstea a coborât un loc şi este pe 30,...