Schimbare de regulament istorică la Roland-Garros. Ce se va întâmpla în setul decisiv

Sambata, 21 Mai 2022, ora 08:42
33433 citiri
Turneul de la Roland-Garros începe duminică

Ediția 2022 a turneului de Grand Slam de la Roland-Garros, care va debuta duminică, 22 mai, aduce o schimbare de regulament istorică pentru turneul parizian.

Astfel, la începutul acestui an, cele patru competiții de Mare Șlem, Australian Open, Roland-Garros, Wimbledon și US Open au anunțat într-un comunicat de presă comun adoptarea regulii ”super tie-break” până la 10, la scorul de 6-6 în setul decisiv.

Ca urmare, la Roland-Garros, este pentru prima dată când meciurile ajunse în set decisiv nu vor mai avea nevoie de o departajare de două ghemuri.

Regula s-a aplicat deja la Australian Open, în timp ce la Wimbledon s-a apelat în ultimii ani la o soluție de compromis (tie-break până la 7 la scorul 12-12 în set decisiv), pentru a se evita prelungirea extenuantă a unor meciuri, așa cum a fost celebra partidă Isner - Mahut, scor 70-68 în setul 5. În schimb, la US Open regulamentul a prevăzut până acum tradiționalul tie-break până la 7.

Câte posturi dispar din Autoritatea Electorală Permanentă. Regulamentul de organizare și funcționare, aprobat de Parlament
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au aprobat, luni, 18 martie, Regulamentul de organizare şi funcţionare a Autorităţii Electorale Permanente, care prevede...
S-a stabilit ora meciului! Când joacă Simona Halep primul meci după ridicarea suspendării
Simona Halep o va înfrunta pe spaniola Paula Badosa, locul 73 WTA, în primul tur al Miami Open, conform tragerii la sorţi care a avut duminică. Turneul de la Miami, de categorie WTA 1000,...