Medalii de argint pentru gimnastele din România la Campionatul European

Vineri, 12 August 2022, ora 21:31
9759 citiri
Echipa feminină de junioare a României

Echipa feminină de gimnastică junioare a României a obţinut, vineri, medalia de argint la Campionatul European de la Munchen. Amaria Ghigoarţă a fost şi ea medaliată cu argint la individual-compus.

Echipa României a acumulat în calificări 150.495 puncte, cu care a obţinut medalia de argint. Pe podium au mai urcat Italia, medaliată cu aur (153.996) şi Germania (bronz, 150.329).

La individual-compus, Amalia Ghigoarţă s-a clasat pe locul 2 (51.432), Sabrina Voinea pe 4 (50.065), iar Amalia Puflea pe 9 (48.932).

De asemenea, în finalele pe aparate de la junioare, România va fi reprezentată de Amalia Ghigoarţă (bârnă, 13.233 şi paralele, 12.300), Amalia Puflea (bârnă, 12.833 şi sol, 13.233), Sabrina Voinea (sol, 13.066 şi sărituri, medie de 12.883).

La senioare, joi, echipa de senioare României s-a clasat pe locul 9 (152.063) şi a ratat finala, dar a obţinut ”biletul” pentru Campionatul Mondial din acest an. La individual-compus, Ana Bărbosu s-a clasat pe locul 7 şi este singura din delegaţia României care va evolua în finalele pe aparate - la bârnă şi sol.

Sâmbătă va avea loc finala pe echipe la senioare, iar duminică finalele pe aparate la junioare şi senioare.

La CE de la Munchen s-au înscris 147 de gimnaste la senioare şi 112 la junioare, din 37 de ţări.

Echipa feminină de baschet a SUA a învins China, scor 83-61, sâmbătă, în faţa a 15.895 de spectatori, la Sydney, reuşind să câştige al 11-lea titlu de campioană mondială, al patrulea...
Un fotbalist trecut prin România a trăit pe viu ”măcelul” din Indonezia: ”Din ce știu, au murit 200 de fani și 2 polițiști”
Cel puţin 174 de oameni au murit în Indonezia, după ce mii de suporteri au intrat pe teren la un meci de fotbal, conform unui nou bilanţ al autorităţilor, relatează AFP. Tragedia, care...