Primele două medalii pentru România la ”Olimpiada europeană a juniorilor”. Toate rezultatele

Miercuri, 27 Iulie 2022, ora 09:08
3777 citiri
FOTE are loc în Slovacia

România a cucerit primele sale două medalii la cea de-a XVI-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE 2022), una de argint la înot şi una de bronz la atletism, dar a fost aproape să câştige şi a treia sa medalie, marţi, la Banska Bystrica, însă ştafeta combinată a încheiat pe locul al patrulea în concursul de înot, la 4x100 m liber.

Ana Maria Sibişeanu, Irina Preda, Alexandru Constantinescu şi Vlad Ştefan Mihalache au fost cronometraţi cu timpul de 3 min 39 sec 68/100, potrivit site-ului COSR.

Aissia Claudia Prisecariu a obţinut argintul la 200 m spate (2:15.95). Eliza Diamandescu s-a clasat pe locul 5 în finala de la 400 m liber (4:25.36), Eva Maria Paraschiv a ocupat locul 6 la 200 m fluture (2:19.78), iar Irina Preda a încheiat pe 8 la 100 m liber (58.43).

Brigitta Vass s-a calificat în finala de la 200 m bras cu cel mai bun timp (2:32.91), Alexandru Constantinescu a prins finala de la 100 m liber cu al patrulea timp (52.00), iar Robert Andrei Badea a obţinut biletul pentru finala de la 200 m mixt cu al şaptelea timp (2:09.21).

În concursul de atletism, Ana Maria Vişan a cucerit bronzul la aruncarea discului, cu 39,47 m.

Monica Răduca a fost a şasea în finala de la săritura în lungime, cu 5,62 metri. La aruncarea greutăţii, Antonio Andrei Axentiev a ocupat locul 8 în finală, cu 14,20 m.

George Cozma s-a clasat pe locul 13 (penultimul) în finala de la 1.500 m, cu 4:19.32. Amalia Achihăiţei a fost descalificată în finala de la 5.000 m marş.

La 400 m garduri feminin, Ştefania Alexandra Uţă s-a calificat în finală c u cel mai bun timp din serii (60.96). În proba similară masculină, Tiberiu Petru Rusu a ocupat locul 11 în serii - ultimul (61.35), ratând calificarea în finală. La 800 m masculin, Alexandru Prâsneac a fost ultimul din serii (13), cu timpul de 2:08.51.

Ştefania Balint s-a accidentat în seriile de la 100 m feminin.

În competiţia de gimnastică artistică, echipa masculină a României s-a clasat pe locul 18, cu un total de 146,850 puncte (s-au luat în calcul cele mai bune două rezultate la fiecare aparat). Cel mai bun rezultat l-a obţinut David Puicea (12,650), la bară, care va fi a treia rezervă în finală.

La individual, cu 73,700 puncte (sol - 12,900, cal - 11,250, inele - 12,500, sărituri - 12,600, bară - 12,650, paralele - 11,950), Puicea s-a clasat pe locul 40, Norbert Marcu, pe 50 cu 71,7 puncte (sol - 12,550, cal - 11,400, inele - 12,150, sărituri - 12,800, bară - 11,600, paralele - 11,200), iar Flavius Borca pe 65, cu 69,150 puncte (sol - 12,750, cal - 10,150, inele - 11,400, sărituri - 13,200, bară - 9,950, paralele - 11,700).

La handbal feminin, România a dispus de Slovacia cu 27-18, după ce pierduse primul său meci din Grupa A, 22-23 cu Danemarca. Miercuri va avea loc meciul cu Ungaria, liderul grupei.

În turneul feminin de volei, după 0-3 cu Polonia, tricolorele au dispus cu 3-0 de Bulgaria, iar miercuri vor juca ultimul meci din Grupa A, contra Turciei.

În proba masculină de contratimp din concursul de ciclism, Cătălin Luca Câmpean a ocupat locul 5 (11:08,84), Cristian Ştefan Staicu pe 60 (11:52,28), iar Edmond Novak, fiul ministrului Eduard Novak, s-a clasat pe 79 (12:20,51).

La feminin, Iana Alesia Balteş a încheiat pe locul 43 (13:16.14), Silvia Maria Posea pe 54 (13:27.50), iar Ana Elena Gheorghe pe 70 (13:55.28).

La judo, Iulia Maria Moldoveanu a ocupat locul 7 la cat. 48 kg.

În turneul de tenis, Gabriel Gheţu, principalul favorit, l-a surclasat pe armeanul Avetik Gazarian cu 6-0, 6-0. Cu acelaşi scor a câştigat şi Eva Maria Ionescu şi faţa kosovarei Altea Hajrizi.

România este reprezentată la FOTE Banska Bystrica 2022 de 92 de sportivi, la 8 discipline, atletism, înot, ciclism, gimnastică, judo, volei, handbal şi tenis.

La precedenta ediţie de vară a FOTE, care a avut loc la Baku, în 2019, România a cucerit nu mai puţin de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.

Încă o medalie fantastică pentru România, cu fiul lui Mihai Covaliu în echipă
Echipa masculină de sabie juniori a României a cucerit sâmbătă, la Riad, în Arabia Saudită, medalia de argint a probei, în cadrul Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi...
Traseul flăcării olimpice ar putea fi perturbat. Polițiștii francezi transmit un avertisment
Sindicatul poliţiştilor francezi Alliance a ameninţat marţi că va perturba ştafeta torţei olimpice dacă bonusurile şi compensaţiile financiare promise pentru angajamentul lor pe durata...