Culoar fantastic pentru România la Mondiale. Cum putem ajunge în semifinale

Sambata, 02 Decembrie 2023, ora 09:12
6977 citiri
Cristina Neagu e deocamdată în recuperare după o accidentare

Naţionala României a debutat cu o victorie categorică la Campionatul Mondial de handbal feminin care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia, 44-19 (25-6) cu Chile, vineri, la Herning (Danemarca), în Grupa E.

Vineri a avut loc şi celălalt meci al grupei, Danemarca - Serbia 25-21.

România va întâlni în următoarele partide Serbia (3 decembrie) şi Danemarca (5 decembrie).

Primele trei clasate în grupe vor obţine calificarea în grupele principale, pe care le vor începe cu punctele acumulate între ele.

Cu cel puțin o victorie din meciurile cu Serbia și Danemarca, chiar dacă va termina grupa pe locul al doilea, România se bucură de un culoar extrem de favorabil în fazele avansate.

Astfel, ar urma o grupă principală în care România va evolua cu echipele calificate din Grupa F, cel mai probabil Germania, Polonia și Japonia, naționale abordabile în lupta pentru unul din primele două locuri, calificate în sferturi.

Apoi, în sferturi, România ar putea întâlni una dintre cele mai bune echipe din Grupele A și B, adică Suedia (una dintre gazde), Ungaria sau Muntenegru.

Ca urmare, pe acest culoar fantastic, România ar evita până în semifinale echipe precum Norvegia, Franța, Olanda, Brazilia sau Spania.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

Ce-a făcut România cu Japonia în sferturile Campionatului Mondial. Meci dramatic pentru Berni Szocs
Naţionala feminină de senioare s-a clasat printre primele opt echipe ale Campionatului Mondial din Coreea de Sud, un parcurs care a adus calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris. Tricolorele...
România s-a oprit în optimi la Campionatul Mondial. Eșec usturător cu prima favorită
Echipa masculină de tenis de masă a României a fost învinsă, miercuri, de principala favorită, China, în optimile de finală ale Campionatului Mondial, la Busan, scor 3-0. Rezultatele...