România a dezmembrat Portugalia la handbal. Neagu & Co sunt ca și calificate la Mondiale

Sambata, 08 Aprilie 2023, ora 19:08
5023 citiri
Cristina Neagu e vedeta Romaniei FOTO facebook

Naţionala de handbal feminin a României a învins sâmbătă, la Piteşti, reprezentativa Portugaliei, scor 35-20 (19-12), în manşa tur din faza play-off a Campionatului Mondial din 2023.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 7 goluri, Neagu 6, Dincă 6, pentru România, respectiv Lima 5 şi Sabino 3 reuşite, pentru Portugalia, în prezenţa a 4.000 de fani entuziaşti în Piteşti Arena.

Partida retur va avea loc în 12 aprilie, la Paredes, pentru un loc la turneul final al Campionatului Mondial din acest an.

În celelalte meciuri din play-off se confruntă Polonia – Kosovo 36-22 în tur, Turcia – Serbia 24-33, Slovacia – Croaţia 23-25, Elveţia – Cehia 31-32, Austria – Spania, Islanda – Ungaria, Italia – Slovenia, Macedonia – Ucraina şi Germania – Grecia.

Campionatul Mondial va avea loc în premieră în trei ţări, Danemarca, Suedia şi Norvegia, între 29 noiembrie – 17 decembrie, cu 32 de echipe naţionale la start.

Europa are 16 locuri alocate, iar şase dintre acestea sunt deja ocupate de echipele naţiunilor gazdă, cărora li se alătură Muntenegru, Franţa şi Olanda, în urma clasărilor la CE2022.

România este singura naţiune din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial.

A doua victorie la rând pentru Irina Begu, după 7 luni de absență. Cu cine va juca în sferturi
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la...
Cum ar putea România să piardă mult, deși a câștigat litigiul legat de Roșia Montană
Decizia instanței arbitrale (luată cu o majoritate de 2 la 1) în litigiul intentat statului român de compania canadiană ce a încercat să dezvolte un proiect minier în zona Roșia Montană...
#Romania, #Portugalia, #handbal, #victorie, #surclasat, #mondiale , #stiri handbal