Ziua fabuloasă a canotajului românesc: șase medalii din șapte finale la Europene, dintre care trei de aur

Sambata, 13 August 2022, ora 15:02
5821 citiri
Campioanele olimpice Simona Radiș și Ancuța Bodnar

România a cucerit medalii în șase din cele șapte finale în care a participat, sâmbătă, la Campionatul European de canotaj de la Munchen.

Delegația tricoloră a obținut trei medalii de aur, la dublu rame, feminin (Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu) şi masculin (Marius Cozmiuc şi Sergiu Bejan), precum şi la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioane olimpice la Tokyo) şi trei de bronz, la patru rame feminin (Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş), patru rame masculin (Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu, Florin Lehaci) şi patru vâsle masculin (Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu şi Marian Enache).

Echipajul masculin 8+1, format din Florin Arteni, Alexandru-Cosmin Macovei, Alexandru Chioseaua, Nicu-Iulian Chelaru, Cristi-Ilie Pîrghie, Constantin Radu, Vlad Aicoboae, Constantin Adam şi Adrian Munteanu, a ocupat locul 5 în ultima finală a zilei cu participare românească.

România va avea reprezentanţi în alte trei finale programate duminică la Munchen, doar două echipaje nefiind în lupta pentru medalii din totalul de 11 bărci ale delegaţiei noastre.

Pugilista română Amalia Niţă a cucerit al doilea său titlu continental consecutiv, marţi, după ce a învins-o pe italianca Amina Golinelli la puncte (5-0), în finala cat. 66 kg, la...
Senzuala Eugenie Bouchard, prima impresie despre România: ”Sunt obsedată!” Ce-a remarcat tenismena
Tenismena canadiană Eugenie Bouchard (28 de ani, locul 463 WTA), a ajuns pentru prima dată în România, în vederea turneului Transylvania Open (8-16 octombrie). Prin prisma faptului că e o...