Rezultatul care o scoate pe Rapid din lupta pentru titlu în Superliga. Săpunaru a ratat un penalty

Luni, 10 Aprilie 2023, ora 22:45
1826 citiri
Rapid a pierdut meciul cu Sepsi

Echipa Sepsi OSK a învins luni, pe teren propriu, formaţia Rapid Bucureşti, scor 2-0, într-un meci din etapa a treia a play-off-ului Superligii. Este prima victorie din istorie a lui Sepsi în faţa Rapidului.

Începutul meciului de la Sf Gheorghe a fost întârziat cu cinci minute, după un protest al jucătorilor rapidişti faţă de faptul că nu toţi suporterii vişinii au putut intra pe arena din Sfântu Gheorghe. În minutul 15 al partidei, ultraşii echipei Rapid au părăsit stadionul, în semn de protest că o parte dintre ei au fost opriţi să intre la meci, pentru că ar fi depăşit numărul de locuri alocat galeriei bucureştene pentru acest meci.

Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 26 de Tudorie, după gafe în şir ale apărării giuleştenilor. Rapid a avut primul şut pe poartă abia în minutul 53. Gazdele au majorat avantajul în minutul 86, când Ştefănescu a înscris după o pasă cu călcâiul a lui Rondon.

Este prima victorie din istorie reuşită de Sepsi în faţa echipei Rapid şi al doilea succes al lui Cristiano Bergodi împotriva formaţiei giuleştene, după 16 ani.

În minutul 90+3 Săpunaru a ratat un penalti pentru Rapid.

În clasament, Rapid are 28 de puncte şi este pe locul 5, spulberându-și șansele de a se mai implica în lupta pentru titlu, iar Sepsi ocupă locul 6, cu 24 de puncte. Lider este Farul, cu 39 de puncte.

SEPSI OSK: Niczuly – R. Dimitrov, Ninaj, Bălaşa, A. Dumitrescu – Aganovic (Ştefănescu 68), N. Păun, J. Rodriguez (Papa 79), C. Matei (Rondon 79) - I. Gheorghe, Tudorie (Safranko 63). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais – Emmers (Papeau 62), Al. Albu, Kait (Luckassen 84) – Pănoiu (Sefer 62), Dugandzic, Al. Ioniţă II (Ongenda 75). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: C. Matei 36, J. Rodriguez 69 / Dugandzic 19, D. Grigore 51, Sefer 85

Meciul a fost arbitrat de Cătălin Popa, ajutat de Sebastian Gheorghe şi Romică Bîrdeş, iar rezervă a fost Marian Barbu.

În Camera VAR s-au aflat Sorin Costreie şi Gabriel Stroe.

Observatori au fost desemnaţi Aron Huzu şi Mircea Călin.

PSG întoarce calificarea la Barcelona. Nimeni nu le dădea vreo șansă lui Mbappe&Co!
FC Barcelona a avut un meci de coșmar cu cei de la PSG în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, pierzând cu 1-4. După un rezultat în tur excelent în care au câștigat cu 3-2,...
Cristiano Bergodi, criză de nervi fără precedent: "Tu me învăți futbol la mine?" Momente halucinante VIDEO
Cristiano Bergodi le-a reproşat jurnaliştilor prezenţi la conferinţa de presă că vor să îl înveţe fotbal, iar Dan Şucu, acţionarul majoritar al clubului Rapid Bucureşti, a declarat...