Cine e "tigroaica" de la Australian Open și de ce au numit-o specialiștii așa

Marti, 24 Ianuarie 2023, ora 06:53
30736 citiri
Sabalenka n-a pierdut niciun set în 2023 FOTO facebook

Australian Open a ajuns în faza sferturilor de finală, de unde lipsesc primele două jucătoare ale lumii, poloneza Iga Swiatek și tunisianca Ons Jabeur.

Din Top 10 WTA sunt prezente doar două sportive, Jessica Pegula și Aryna Sabalenka. Aceasta din urmă are un bilanț impecabil în 2023, în care a jucat opt meciuri și n-a pierdut niciunul. Ba, mai mult, n-a pierdut nici măcar un set, în toate aceste partide.

Sabalenka, care a câștigat la Adelaide, le-a înșirat ca victime, în 2023, pe Samsonova, Vondrousova, Begu, Noskova, Martincova, Rogers, Mertens și Bencic.

Pentru parcursul ei din acest an, specialiștii de la Melbourne au asemănat-o cu o tigroaică, spunând despre ea că își sfâșie fără milă orice adversară.

În sferturile Australian Open, ea va juca împotriva croatei Donna Vekic.

Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...
Românca este aproape de tabloul final! Este noua înlocuitoare a Simonei Halep
Chiar dacă Simona Halep a renunțat în ultima clipîă la participarea la turneul de la Madrid, o altă tenismenă română este aproape de calificarea pe turneul final. Jaqueline Cristian,...
#Sabalenka, #tenis, #Australian Open, #2023, #neinvinsa, #fara set pierdut , #Australian Open