Performanță de excepție pentru România la Europeanul de gimnastică. Sabrina Maneca Voinea a urcat pe podium

Duminica, 16 Aprilie 2023, ora 14:59
9010 citiri
Sabrina Maneca Voinea

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, duminică, medalia de bronz în finală la sol, la Campionatul European din Antalya.

Duminică au avut loc ultimele finale pe aparate, la Campionatul European din Antalya, iar România a încheiat cu o medalie, bronz la sol, prin Sabrina Maneca Voinea.

Sabrina a obținut un punctaj de 13,566, fiind întrecută de britanicele Jessica Gadirova (14,000) și Alice Kinsella (13,666).

Echipele tricolore au obţinut calificarea la CM de la Antwerp.

Rezultatele obţinute, duminică, de sportivii tricolori în finalele pe aparate sunt:

Bârnă – Amalia Ghigoarţă, locul 6 (12,900);

Sol - Ana Bărbosu, locul 7 (12.800), Sabrina Maneca Voinea, locul 3 (13.566);

Paralele – Andrei Muntean, locul 4 (14,400);

Sărituri – Gabriel Burtanete, locul 4 (14.449).

În alte finale individuale, care au avut loc anterior, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 4 la sărituri (13.083), Gabriel Burtanete pe locul 23 la individual-compus, iar în aceeaşi finală, Ana Bărbosu a fost pe locul 9 şi Amalia Ghigoarţă pe 19.

Echipele României s-au clasat pe locul 5 (feminin) şi locul 11 (masculin), ambele obţinând calificarea la Campionatul Mondial de la Antwerp.

Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...
Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....