Sahtior - Dortmund, remiza disputata. Lucescu, lovit de ghinion (Video)

Miercuri, 13 Februarie 2013, ora 23:30
7789 citiri

Sahtior Donetk, echipa pregatita de Mircea Lucescu, a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Borussia Dortmund, in prima mansa a optimilor de finala din Liga Campionilor. Sahtior a condus de doua ori, dar a fost de fiecare data egalata.

Echipa lui Mircea Lucescu a resimtit in startul meciului cele doua luni de pauza, iar mijlocul terenului a fost dominat de Borussia Dortmund.

Blaszczykowski a tras din toate pozitiile, Santana a trimis cu capul in transversala in minutul 17, insa cei care au deschis scorul au fost ucrainenii.

Contrar cursului jocului, croatul Darijo Srna a adus bucuria in tribunele de pe DonBass Arena, cu un sut din lovitura libera de la 21 de metri, in minutul 31.

Doua minute mai tarziu, ucrainenii au fost la un pas de majorarea scorului, insa centrarea lui Tyson a fost respinsa in ultimul moment de Schmelzer.

La pauza s-a intrat insa cu un scor egal, Dortmund reusind sa puncteze in minutul 41. O centrare din banda dreapta l-a gasit nemarcat pe Lewandowski, care, dupa un luft, a avut noroc si a inscris cu un sut langa bara.

Repriza secunda s-a disputat sub spectrul echilibrului, elocventa fiind si posesia egala afisata in minutul 60.

Totusi, Sahtior a trecut in avantaj pe tabela de marcaj in minutul 68, dupa un gol de toata frumusetea reusit de Douglas Costa, jucator trimis pe teren abia de sase minute.

Fotbalistul brazilian a preluat excelent in careul nemtilor si a inscris cu o reluare acrobatica, din intoarcere.

Sahtior a incercat sa 'inghete' jocul pe finalul meciului, dar acest lucru nu le-a iesit baietilor lui Lucescu.

Borussia Dortmund a profitat de o faza fixa in minutul 87, iar Hummels a punctat cu capul din marginea careului mic, dupa o lovitura de la colt, stabilind si scorul final.

Meciul retur va avea loc pe 5 martie.

SAHTIOR - DORTMUND 2-2

90+3 - Final de meci!

90 - Schieber intra in locul lui Reus.

90 - Trei minute suplimentare.

87 - GOL DORTMUND! Nemtii egaleaza prin Hummels, care reia cu capul puternic din marginea careului mic!

84 - Eduardo intra in locul lui Teixeira.

81 - Blaszczykowski ii lasa locul lui Leitner.

80 - Sahtior incearca sa conserve rezultatul in finalul meciului.

76 - Mkhtaryan patrunde in viteza in careul nemtilor, dar centrarea sa este imprecisa.

73 - Sansa buna pentru nemti, dar Lewandowski trage putin pe langa poarta din 10 metri. Rat a gresit la aceasta faza.

70 - Fernandinho vede cartonasul galben.

68 - GOL SAHTIOR! Executie fenomenala a lui Dougles Costa si Sahtior preia conducerea! Fotbalistul brazilian preia excelent la 13 metri si reia superb din intoarcere fara sanse pentru portar!

67 - Gotze patrunde in careu, Hubschman acorda corner in ultimul moment.

64 - Rat scapa in banda stanga intr-o pozitie ideala, dar centrarea sa se duce in blocaj.

62 - Schimbare Sahtior: Douglas Costa intra in locul lui Tyson.

61 - Posesia este 50-50 dupa o ora de joc!

59 - Srna isi iese din minti si sare la gatul tusierului pentru un corner neacordat.

56 - Rakitskiy respinge o centrare din banda stanga trimisa de Hummels.

52 - Luiz Adriano scapa in banda dreapta, centreaza pana la Mkhtaryan, dar sutul armeanului e blocat de Santana!

49 - Sahtior tine de minge in startul partii secunde.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

45 - Tyson patrunde in careul nemtilor, centreaza perfect, mingea ajunge la Teixeira, insa acesta se incurca in miscari si trage in blocajul aflat pe linia portii.

41 - GOL DORTMUND! Centrare din banda dreapta in careul lui Sahtior, mingea ajunge la Lewandowski, polonezul da pe langa minge dar are noroc si apoi suteaza langa bara din sapte metri.

38 - Rat respinge bine o lovitura libera din banda dreapta.

36 - Blaszczykowski trage din marginea careului in bratele lui Pyatov.

33 - Tyson patrunde in partea stanga, centreaza in fata portii unde se aflau doi colegi, dar Schmelzer respinge in ultimul moment.

31 - GOL SAHTIOR! Lovitura libera periculoasa pentru Sahtior de la 21 de metri. Srna trage puternic pe centrul portii si inscrie! Portarul nemtilor putea face mai mult.

27 - Mkhtaryan suteaza din 25 de metri, mingea este deviata in corner.

25 - Primul atac mai consistent al lui Sahtior, doua centrari din banda dreapta, insa Fernandinho comite fault in atac.

22 - Dortmund este echipa clar superioara in primele minute.

20 - Reus trage puternic de la 25 de metri, Pyatov retine.

19 - Jocul este intrerupt, Blaszczykowski are nevoie de ingrijiri medicale.

17 - Bara Dortmund! Santana reia cu capul in transversala din opt metri dupa o lovitura de la coltul terenului.

14 - Reus trage din lovitura libera de la 30 de metri in bratele lui Pyatov.

12 - Reus ia o actiune pe cont propriu, dribleaza un adversar, insa este bruscat de Rakitskiy.

10 - Lewandowski se demarca bine la coltul scurt si trimite modest cu capul dupa o centrare venita din banda stanga.

8 - Blaszczykowski suteaza din nou defectuos din 14 metri, lateral dreapta.

6 - Blaszczykowski reia spectaculos din foarfeca, mingea se duce mult pe langa poarta.

5 - Rat incearca o pasa lunga spre Luiz Adriano, dar mingea este blocata.

3 - O prima actiune de atac a gazdelor, insa Srna centreaza imprecis din banda dreapta.

1 - Fluier de start!

Se tine un moment de reculegere pentru suporterii germani care au murit in accidentul aviatic care a avut loc inaintea meciului.

Sahtior: 30. Pyatov, 33. Srna, 27. Chygrynskiy, 44. Rakitskiy, 26. Rat, 22. Mkhitaryan, 3. Hubschman, 7. Fernandinho, 28. Tyson, 29. Teixeira, 9. Adriano

Rezerve: 32. Kanibolotsky A., 28. Ishchenko, 13. V. Shevchuk, 6. Stepanenko, 20. Costa, 18. Devic, 11. Eduardo

Dortmund: 1. Weidenfeller, 15. Hummels, 27. Felipe Santana, 29. Schmelzer, 5. Kehl, 6. Bender, S., 10. Goetze, 11. Royce, 16. Blaszczykowski, 26. Pischek, 9. R. Lewandowski

Rezerve: 20. Lanzherak, 4. Subotic, 7. Leitner, 18. Shaheen, 32. Bittenkort, 23. Schiebe

Inaintea meciului, un avion de pasageri a luat foc dupa o aterizare de urgenta pe aeroportul din Donetk. Din primele informatii, cel putin trei oameni, sustinatori ai echipei Borussia Dortmund, au murit.

Info: Meciul este televizat de posturile Digi Sport 2 si Dolce Sport 2

Sahtior Donetk a terminat pe locul doi dintr-o grupa in care s-au mai aflat Juventus, Chelsea si Nordsjaelland.

Borussia Dortmund a castigat o grupa din care au mai facut parte Real Madrid, Manchester City si Ajax.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Sahtior Borussia Dortmund live, #Sahtior Borussia Dortmund, #Sahtior Borussia Dortmund in direct, #televizare Sahtior Borussia Dortmund , #Liga Campionilor