Borussia Dortmund invinge Sahtiorul. Lucescu, eliminat din Europa

Marti, 05 Martie 2013, ora 23:30
5623 citiri

Borussia Dortmund s-a impus fara probleme in fata Sahtiorului lui Mircea Lucescu, scor 3-0 in mansa secunda a optimilor de finala din Liga Campionilor. Echipa din Donetk este eliminata din cupele europene cu scorul general de 5-2 pe parcursul celor doua manse.

Dupa 2-2 in Ucraina, in mansa tur, elevii lui "Il Luce" aveau nevoie de gol la Dortmund pentru a putea spera la calificare. Numai ca pe Westfalenstadion, in acest sezon de Champions League, reusise sa inscrie doar Cristiano Ronaldo intr-un meci pierdut de Real Madrid!

Nemtii au inceput excelent partida, "arestand" balonul si pornind morisca de pase care aduce mult cu tiki-taka din zilele de glorie ale Barcelonei lui Guardiola. Reus a dat primele emotii Sahtiorului inca din minutul 3, insa apoi lucrurile s-au mai linistit pe fondul dominarii gazdelor.

Lewandowski l-a "incercat" pe Pyatov cu un sut puternic iar, apoi, Gotze a luftat incredibil, din sase metri, un balon pe care scria "gol".

Golul a venit in minutul 31, atunci cand, in urma unei lovituri de la colt, Santana s-a inaltat foarte bine in careul "minerilor", depasindu-l pe Rakitskiy si trimitand peste Rat in vinclu.

Doar sase minute mai tarziu s-a facut 2-0, starul Mario Gotze marcand cu o reluare simpla, pe coltul lung, dintre doi jucatori de-ai lui Lucescu.

Prima ocazie pentru Sahtior a venit in prelungirile reprizei intai, atunci cand Weidenfeller a respins in corner sutul centrare trimis de Fernandinho.

"Il Luce" a mutat bine la pauza, trimitandu-l in teren pe Douglas Costa. Brazilianul a reusit o cursa de exceptie in minutul 48, trecand lejer de doi adversari, insa sutul a fost unul extrem de slab. Imediat, acelasi Costa a sutat din unghi la o palma de bara portii nemtilor.

Jucatorii Borussiei au revenit in posesie dupa debutul de repriza mai putin reusit, Reus si Gotze punandu-l la incercare pe Pyatov.

Golul trei a venit in minutul 59, atunci cand Gundogan a sutat de la marginea careului, portarul lui Sahtior a respins gresit in fata iar Blaszczykowski a preluat, l-a driblat si a marcat simplu.

A urmat un joc pe contre, fiecare dintre cele doua echipe incercand sa inscrie. Nemtii voiau sa isi majoreze diferenta iar ucrainenii sa revina in meci. Weidenfeller s-a remarcat in doua randuri, la suturile lui Luiz Adriano si Rakitskiy, in timp ce Reus si-a demonstrat valoarea cu o cursa senzationala in care a insirat toata defensiva lui Lucescu.

Borussia a predat o adevarata lectie de fotbal marti seara si s-a calificat meritat in sferturile de finala ale Champions League.

Intalnirea dintre Borussia Dortmund si Sahtior Donetk a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+2 FINAL DE MECI! BORUSSIA MERGE IN SFERTURI!

Min.87 Nemtii paseaza dezinvolt, jucatorii lui Lucescu sunt la pamant.

Min.83 Ce ocazie! Fernandinho centreaza pe jos, Luiz Adriano ramane singur cu Weidenfeller, insa suteaza in portarul Borussiei.

Min.82 Schimbare Sahtior: Stepanenko intra in locul lui Hubschman.

Min.82 Schimbare Borussia: Nuri Sahin intra in locul lui Gundogan.

Min.80 Reus patrunde in diagonala in careul Sahtiorului, insira cinci jucatori de-ai lui Lucescu, dar suteaza pe langa poarta! Ce faza!

Min.77 Ce ocazie! Rakitskiy suteaza din 10 metri, insa Weidenfeller scoate cu un reflex fenomenal!

Min.75 Contraatac scoala al nemtilor finalizat cu sutul lui Grosskreutz, scos cu emotii de Pyatov in corner.

Min.70 Schimbare Borussia: Blaszczykowski ii lasa locul in teren lui Grosskreutz.

Min.68 In continuare Sahtiorul arata prea putin pentru a emite pretentii la calificarea in sferturile de finala.

Min.64 Actiune rapida a nemtilor, Gotze trece de Rakitskiy, insa suteaza peste poarta.

Min.59 GOOOL BORUSSIA !!! Gundogan suteaza de la marginea careului, Pyatov respinge in fata de unde Blaszczykowski preia, trece de portarul lui Sahtior si trimite simplu in poarta goala!

Min.56 Lewandowski paseaza bine la Gotze, acesta suteaza din unghi, dar Pyatov scoate in corner.

Min.54 Pyatov retine bine sutul lui Reus.

Min.50 Weidenfeller intervine excelent in fata lui Fernandinho!

Min.49 Sut al lui Costa la o palma de bara portii Borussiei.

Min.48 Douglas Costa trece de Gundogan si de Santana, insa isi incheie cursa superba cu un sut slab.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare Sahtior: Douglas Costa intra in locul lui Taison.

Schimbare Borussia: Kehl intra in locul lui Bender.

______________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+1 Fernandinho urca bine in banda dreapta, suteaza de la distanta, insa Weidenfeller scoate in corner.

Min.42 Hubschman il blocheaza foarte bine pe Lewandowski.

Min.41 Nemtii au facut un mic pas inapoi si baietii lui Lucescu ies mai mult la joc.

Min.37 GOOOL BORUSSIA !!! Mario Gotze duce scorul la 2-0 cu o reluare simpla, din sase metri, dintre doi fundasi de-ai lui Lucescu!

Min.35 Presiune fantastica pusa de Borussia, Sahtiorul nu a avut vreo ocazie serioasa pana acum.

Min.31 GOOOL BORUSSIA !!! Santana se inalta superb in careul lui Sahtior si trimite in vinclul portii lui Pyatov!

Min.30 Rat blocheaza foarte bine sutul lui Gotze.

Min.25 Kucher intervine cu talpa sus, insa este iertat de al doilea cartonas galben.

Min.21 Sahtior intarzie sa dea o replica desi ea este echipa care are nevoie de gol in aceasta partida.

Min.16 Ce ocazie! Schmelzer urca bine in banda stanga, centreaza in careul "minerilor", insa Gotze rateaza incredibil sutul!

Min.15 Cartonas galben pentru Kucher.

Min.12 Pyatov scoate bine un sut al lui Lewandowski iar apoi Rat respinge din fata aceluiasi jucator. Nemtii cer penalti la interventia romanului.

Min.11 Prima faza de atac a oaspetilor cu Taison care paseaza bine pentru Luiz Adriano, insa atacantul brazilian greseste centrarea.

Min.7 Nemtii domina teritorial, insa elevii lui Lucescu se apara destul de exact.

Min.3 Reus provoaca primele momente de panica in careul echipei lui Lucescu.

Min.1 Incepe meciul! Sahtior are lovitura de start!

INFO: Atmosfera superba la Dortmund!

INFO: Meciul are loc pe stadionul Westfalenstadion din Dortmund si poate fi urmarit la in direct pe posturile DigiSport 2 si DolceSport 2.

INFO: In tur, la Donetk, rezultatul a fost egal, scor 2-2.

BORUSSIA: Weidenfeller - Subotic, Piszczek, Santana, Schmelzer, Bender, Gundogan, Gotze, Reus, Blaszczykowski, Lewandowski.

Rezerve: Langerak, Kehl, Leitner, Sahin, Grosskreutz, Bittencourt, Schieber.

Antrenor: Jurgen Klopp

SAHTIOR: Pyatov - Kucher, Rat, Rakitskiy, Hubschman, Fernandinho, Teixeira, Srna, Adriano, Mkhitaryan, Taison.

Rezerve: Kanibolotskiy, Kryvtsov, Stepanenko, Kobin, Gai, Costa, Eduardo.

Antrenor: Mircea Lucescu

Arbitru: Damir Skomina (SVN)

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Borussia Sahtior rezultat, #Lucescu eliminat Europa, #Borussia Sahtior Liga Campionilor , #Liga Campionilor