Sahtiorul lui Mircea Lucescu, aproape de optimile Ligii Campionilor

Miercuri, 24 Noiembrie 2010, ora 08:22
1860 citiri

Formatia pregatita de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a invins marti seara gruparea Partizan Belgrad, scor 3-0, in grupele Ligii Campionilor si e la un pas de calificarea in optimile competitiei.

Fara gol marcat in prima repriza a meciului de la Belgrad, "minerii" s-au dezlantuit in partea secunda si au punctat de trei ori in 16 minute, prin Stepanenko (52'), Jadson (59') si Eduardo da Silva (68').

Cum Arsenal a pierdut partida disputata cu Sporting Braga, scor 0-2, Sahtior a trecut la sefia Grupei H, avand sanse mari de calificare in faza eliminatorie a competitiei.

Formatia din Donetk poate rata calificarea in optimi doar daca pierde la o diferenta de minin patru goluri in ultima etapa, cand va primi vizita formatiei Sporting Braga.

Clasamentul Grupei H:

1.Sahtior Donetk 12p (10-6)

2.Arsenal Londra 9p (15-6)

------------------------------------------

3.Sporting Braga 9p (5-9)

4.Partizan Belgrad 0p (1-10)

Performanță uriașă pentru fotbalul italian. Câte echipe va avea în Liga Campionilor
Italia şi-a asigurat matematic, joi, al cincilea loc în sezonul viitor al Ligii Campionilor, după ce Atalanta şi Fiorentina s-au calificat în semifinalele Europa League şi respectiv...
Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...