Sahtior Donetk, acuzata ca a castigat cu ajutorul arbitrilor (Video)

Joi, 21 Mai 2009, ora 09:32

Werder Bremen o acuza pe Sahtior Donetk ca a castigat ultima editie a Cupei UEFA cu ajutorul arbitrilor.

Nemtii ii reproseaza spaniolului Luis Medina Cantalejo, cel care a condus la centru partida, ca "a tras" cu ucrainienii.

Oficialii lui Werder, dar si presa din Germania il acuza pe "centralul" spaniol ca nu a acordat un penalti clar si ca a anulat un gol, in ultimele minute ale prelungirii, care era corect.

Fazele incriminate de germani s-au produs in minutele 111 si 118, avandu-l in prim plan pe Claudio Pizarro. La prima, atacantul peruan a cerut cu insistenta un penalti, in timp ce la a doua a marcat, dar centralul l-a refuzat in ambele situatii.

Sahtior Donetk a castigat, miercuri seara, ultima editiei a Cupei UEFA, dupa ce a invins in finala, scor 2-1, dupa prelungiri, pe Werder Bremen, intr-un meci disputat la Istanbul. Golurile intalnirii au fost marcate de Luiz Adriano (min.25) si Jadson (min.97) pentru ucrainieni, respectiv Naldo (min.35) pentru nemti.