Finală românească la Budapesta. Cine e noul campion european

Miercuri, 24 Mai 2023, ora 08:44
1474 citiri
Radu Nițu, campion european

Sportivul român Radu Niţu a cucerit medalia de aur în proba individuală de sabie, marţi, la Campionatele Europene de scrimă Under-23 de la Budapesta, după ce l-a învins în finală cu 15-13 pe conaţionalul Alexandru Zmău, medaliat cu argint.

Medaliile de bronz au revenit spaniolului Santiago Madrigal, învins în semifinale de Zmău cu 15-10, şi maghiarului Gergo Horvath, întrecut în penultimul act de Niţu cu 15-12.

Matei Cîdu, învins în sferturi de Horvath cu 15-13, s-a clasat pe locul 6. Rareş Ailinca a ocupat locul 32.

În proba feminină de floretă, Anca Săveanu a ocupat locul 10, fiind învinsă în optimi de italianca Anna Cristino, cu 15-6, iar Andreea Dincă a pierdut în optimi în faţa ucrainencei Alina Poloziuk cu 4-15, clasându-se pe locul 12.

Titlul continental a fost obţinut de ucraineanca Olga Sopit, care a dispus în finală de italianca Vittoria Ciampalini, cu 15-10. Medaliile de bronz au fost câştigate de franţuzoaica Eva Lacheray, învinsă în semifinale de Ciampalini cu 15-13, şi de Anna Cristiano, învinsă de Sopit în semifinale cu 15-12.

Emilia Corbu s-a clasat pe locul 19, iar Karina Vasile a încheiat pe locul 24.

Mult așteptata finală cu David Popovici și Vlad Stancu n-a avut istoric: ”Nu e proba mea preferată”
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotători români calificați până acum la Jocurile Olimpice, s-au confruntat vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de...
Premierul Ciolacu, alături de tinerii blocaţi pe aeroportul din Dubai: ”Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile” FOTO
Marcel Ciolacu, premierul României a postat imagini din aeronava oficială cu care revine în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai, el afirmând că zâmbetele lor...