Ce riscă FCU Craiova după ce s-a oprit meciul cu Sepsi din cauza scandărilor xenofobe: "Trebuia să se spargă și buba asta. Arbitrul Chivulete a procedat corect"

Duminica, 29 Ianuarie 2023, ora 17:16
3177 citiri
Andrei Chivulete a oprit meciul

Arbitrul Andrei Chivulete a oprit meciul dintre Sepsi Sf. Gheorghe și FCU Craiova, scor 0-0, în minutul 24 al primei reprize.

Ce s-a întâmplat? Mai multe scandări rasiste, xenofobe, s-au auzit din sectorul în care stăteau fanii echipei FCU Craiova.

Arbitrul Andrei Chivulete a oprit meciul, apoi a decis să trimită echipele la vestiare.

Meciul s-a reluat după 10 minute, însă fanii olteni au cotinuat cu scandările xenofobe, iar Chivulete a oprit meciul definitiv!

Cel mai probabil, FCU Craiova va pierde cu 3-0 la masa verde meciul cu Sepsi.

Fostul arbitru Marius Avram a explicat la DigiSport situația din punctul de vedere al regulamentului.

"În ROAF este foarte clară situația în care s-a aflat Chivulete. În cazul în care aude că au loc scandări, rasiste, xenofobe, arbitrul trebuie să urmeze trei pași și Chivulete i-a urmat, a procedat corect.

1. Întreruperea jocului și anunțarea la stația de amplificare să se oprească scandările.

2. Oprirea pentru 10 minute a jocului și intrarea echipelor la vestiare.

3. Oprirea definitivă a jocului.

Trebuie să se spargă și buba asta. Sunt regulamente care trebuie respectate. Trebuie spus STOP și să înțeleagă toată lumea că nu poate să scandeze orice pe stadioane", a spus Marius Avram.

Acesta a explicat și ce riscă FCU Craiova: pierderea meciului cu 3-0 și câteva partide jucate fără spectatori.

FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...
Blestemul continuă pentru Dinamo în ultimele minute. Cum s-a încheiat derby-ul pentru salvare cu FCU Craiova
Echipa Dinamo Bucureşti a încheiat la egalitate sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu gruparea FCU Craiova, într-un meci din etapa a 5-a a play-out-ului Superligii. Într-o primă repriză...