Analiza WTA: Iata cum a castigat Halep meciul de la Australian Open

Luni, 22 Ianuarie 2018, ora 10:36
9787 citiri

Simona Halep s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale Australian Open, iar specialistii WTA au descifrat secretul succesului din partida cu Naomi Osaka.

Potrivit forului feminin, momentul cheie al partidei a avut loc in game-ul sase al partidei, atunci cand Osaka a irosit o multime de sanse de break, iar apoi s-a prabusit din punct de vedere mental.

"Numarul 1 WTA, care nu a aratat ca ar fi afectata de meciul-maraton, de trei ore si 45 de minute, din runda precedenta, a fost extrem de sigura pe ea la punctele importante, anuland cinci sanse de break intr-un game sase crucial. De cele mai multe ori ea s-a salvat cu servele precise care nu au putut fi returnate

In acelasi timp, forehand-ul a tradat-o pe Osaka in cateva momente cheie, ea ratand puncte importante, atat la prima sansa de break de la scorul de 2-1, la o alta ocazie din game-ul sase, dar si cand trebuia sa apere o minge de break a adversarei. In debutul primului set ea a pierdut alte puncte pe fondul unor greseli cu forehand-ul", noteaza WTA.

Simona Halep a invins-o in doua seturi, scor 6-3, 6-2, pe Naomi Osaka si s-a calificat in sferturile de finala de la Australian Open.

Este pentru a treia oara in cariera cand Simona ajunge in aceasta faza a turneului de la Antipozi.

Mai departe, in sferturi, Halep va da peste invingatoarea duelului dintre Barbora Strycova si Karolina Pliskova.

Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vine luni, 27 septembrie la Bucureşti. Şefa CE se va întâlni cu preşedintele Klaus Iohannis şi cu premierul Florin Cîţu. La ora...
Cîțu îi răspunde lui Orban, care a anunțat că ar rămâne temporar la șefia Camerei Deputaților: "Majorităţile în Parlament se negociază"
Liderul PNL, Florin Cîţu, a declarat că nu există posibilitatea ca partidul său să piardă funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, în contextul în care Ludovic Orban a anunţat că...