Australian Open 2015: Ekaterina Makarova explica victoria in fata Simonei Halep

Marti, 27 Ianuarie 2015, ora 07:45

Rusoaica Ekaterina Makarova a explicat motivele victoriei pe care a obtinut-o in sferturile de finala de la Australian Open in fata Simonei Halep.

Makarova a declarat ca succesul se datoreaza agresivitatii de care a dat dovada, pe care si-a imbuntatit-o in ultima perioada.

"Ma simt atat de grozav, sunt fericita ca am invins o adversara foarte puternica. M-a invins acum doi ani, asa ca a fost foarte greu. Nu conteaza scorul, meciul a fost dificil. Stiam ca trebuie sa fiu foarte agresiva, sa evit schimburile lungi. Simona are o intuitie buna, chiar daca a facut greseli", a spus Ekaterina Makarova la Eurosport.

Simona Halep, eliminata in sferturile de finala la Australian Open

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Australian Open, dupa infrangerea suferita in fata rusoaicei Ekaterina Makarova (locul 11 WTA), scor 4-6, 0-6.

Intalnirea dintre Simona Halep si Makarova a durat doar o ora si noua minute.

Pentru evolutia de la Australian Open, Simona Halep va primi 430 de puncte in clasamentul WTA si 240 de mii de euro.

Anul trecut, Simona a fost eliminata tot in sferturile de finala, de Dominika Cibulkova.