Simona Halep, invinsa in semifinale la Australian Open dupa un meci electrizant

Joi, 30 Ianuarie 2020, ora 09:30
98906 citiri

Simona Halep a fost invinsa in semifinalele de la Australian Open de iberica Garbine Muguruza la capatul unui meci electrizant.

Sportiva noastra a pierdut dupa mai bine de doua ore de joc cu 7-6 (8), 7-5.

Simona a facut un joc bun, dar in multe momente a fost prea pasiva si a depins prea mult de greselile numeroase comise de Garbine Muguruza.

Partida de pe terenul central de la Melbourne a avut numeroase rasturnari de situatie si i-a tinut cu sufletul la gura pe fanii tenisului.

In primul set, Simona a facut break cand era condusa cu 5-4, iar apoi a facut 6-5 si a avut doua mingi de set. Nu a reusit sa le fructifice si s-a ajuns astfel la tie-break.

Si aici, meciul a avut o desfasurare de infarct. Muguruza a condus cu 3-0, dar Simona a intors si a reusit sa aiba doua mingi de set. Le-a ratat si de aceasta data, iar Muguruza a castigat primul set.

Actul secund a fost si mai spectaculos, cu numeroase break-uri din partea ambelor jucatoare.

Simona a condus cu 5-3, dar s-a prabusit brusc, iar Muguruza a obtinut calificarea in finala dupa ce a luat patru game-uri la rand.

In urma evolutiei de la Australian Open, sportiva noastra va urca pe locul 2 in clasamentul WTA.

Pentru parcursul de la Melbourne, Simona va incasa un cec in valoare de 1.040.000 de dolari australieni, echivalentul a 704 mii de dolari americani.

In finala de sambata, Garbine Muguruza o va intalni pe americanca Sofia Kenin.

HALEP - MUGURUZA 6-7 (8), 5-7

09:31 - Muguruza face break si castiga partida! Simona e eliminata in semifinale!

09:30 - Simona salveaza prima minge de meci!

09:29 - Doua mingi de meci pentru Muguruza.

09:26 - Muguruza are 6-5, iar acum Simona serveste pentru a ramane in meci.

09:22 - Muguruza face break si scorul devine 5-5! Continua suspansul in acest meci electrizant!

09:21 - Simona rateaza un punct pe care l-a avut in mana si Muguruza are a patra minge de break!

09:21 - Cu ceva sansa, Simona salveaza si a treia minge de break!

09:20 - Simona trimite din nou afara si Muguruza are a treia minge de break din acest game!

09:20 - Simona salveaza fabulos si a doua minge de break dupa un schimb de senzatie!

09:19 - Simona trimite un metru afara si Muguruza mai are o minge de break!

09:19 - Simona salveaza mingea de break!

09:18 - Minge de break pentru Muguruza!

09:18 - Game foarte echilibrat, suntem la 30-30!

09:15 - Game la zero pentru Muguruza, iar acum Simona serveste pentru a trimite meciul in set decisiv!

09:13 - Simona conduce cu 5-3, iar Muguruza serveste acum pentru a ramane in set!

09:08 - Muguruza intoarce de la 0-30 si scorul devine 4-3.

09:04 - Simona salveaza si a doua minge de rebreak si conduce cu 4-2!

09:02 - Simona salveaza mingea de rebreak, dar Muguruza mai obtine una.

09:02 - Minge de rebreak pentru Muguruza!

08:58 - Simona face break si conduce cu 3-2!

08:58 - Simona rateaza doua mingi de break, dar mai obtine inca una.

08:55 - Doua mingi de break pentru Simona!

08:52 - Muguruza face rebreak si scorul este 2-2!

08:48 - Simona face break si conduce cu 2-1!

08:46 - Trei mingi de break pentru Simona!

08:44 - Simona salveaza doua mingi de break si scorul este 1-1!

08:39 - Simona e afectata de pierderea primului set, iar Muguruza isi face serviciul fara emotii in startul setului secund. Simona a distrus o racheta dupa ce a dat puternic cu ea de ciment!

08:33 - Simona pierde primul set la tie-break cu 10-8! Sportiva noastra a avut doua mingi de set la tie-break si alte doua inainte!

08:19 - Muguruza isi face serviciul dupa ce Simona a ratat doua mingi de break! Primul set se decide la tie-break!

08:17 - Muguruza salveaza si a doua minge de set, suntem la deuce!

08:16 - Muguruza salveaza prima minge de set cu un as, dar Simona mai are una.

08:16 - Doua mingi de set pentru Simona!

08:15 - Simona incepe excelent acest game, are 30-0 pe serviciul Muguruzei!

08:12 - Muguruza greseste tot mai mult, iar Simona are 6-5! Iberica serveste acum pentru a ramane in primul set!

08:08 - Break la zero reusit de Simona dupa un game fenomenal si scorul este 5-5!!!

08:07 - Trei mingi de break pentru Simona!!!

08:06 - Simona incepe bine acest game, conduce cu 30-0 pe serviciul Muguruzei!

08:04 - Game la zero reusit de Simona si scorul e 5-4. Romanca are nevoie de break!

08:01 - Simona rateaza mingea de rebreak, iar Muguruza face 5-3. Sportiva noastra serveste acum pentru a ramane in set.

08:00 - Minge de rebreak pentru Simona!

07:55 - Muguruza face break, are 4-3 si trece in avantaj in premiera in acest meci.

07:54 - Minge de break pentru Muguruza!

07:52 - Game din nou foarte echilibrat si scorul devine 3-3.

07:46 - Simona salveaza si a doua minge de break si are 3-2!

07:45 - Simona salveaza prima minge de break, dar mai ramane una.

07:45 - Doua mingi de break pentru Muguruza.

07:42 - Game solid si pentru Muguruza si scorul devine 2-2.

07:37 - Simona serveste impecabil, reuseste un game la zero si conduce cu 2-1!

07:35 - Simona rateaza si a doua minge de break din acest game si scorul este 1-1.

07:33 - Simona rateaza mingea de break, dar mai obtine una.

07:32 - Minge de break pentru Simona!

07:28 - Simona incepe bine, cu un game solid pe propriul serviciu, pe care il castiga fara emotii.

07:25 - A inceput meciul!

07:22 - Meciul va incepe cu Simona la serviciu!

07:19 - Cele doua jucatoare intra pe teren.

07:00 - Meciul Simonei va incepe in cateva minute!

Info: Sofia Kenin o invinge pe Ashleigh Barty si se califica in finala!

Info: Sofia Kenin a castigat primul set al semifinalei cu Ashleigh Barty cu 7-6 (6).

Aflata pe locul 32 in clasamentul WTA, Muguruza a trecut in sferturile de finala de Anastasia Pavlyuchenkova, cu 7-5, 6-3.

Scorul intalnirilor precedente este 3-2 in favoarea Muguruzei. Ultima disputa a avut loc la Roland Garros 2018, cand Simona s-a impus dupa un meci minunat. Muguruza a castigat insa toate cele trei meciuri disputate pe hard.

Dubla campioana de Grand Slam, Muguruza este departe de cea mai buna forma a carierei si a iesit din top 30 WTA pe fondul rezultatelor slabe.

Partida este televizata de EuroSport.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Simona Halep Garbine Muguruza, #Simona Halep Garbine Muguruza Live, #Simona Halep Garbine Muguruza direct, #Simona Halep Garbine Muguruza Australian Open, #Simona Halep Australian Open Live, #Simona Halep Australian Open , #Australian Open