Simona Halep s-a calificat in turul II la Australian Open

Luni, 19 Ianuarie 2015, ora 03:38
22220 citiri

Simona Halep s-a calificat luni dimineata in turul II al turneului de Grand Slam de la Australian Open.

In runda inaugurala, tenismena noastra a invins-o pe italianca Karin Knapp (locul 51 in clasamentul WTA) in doua seturi, scor 6-3, 6-2.

Sportiva noastra a inceput mai ezitant partida, iar italianca a reusit un break, insa a fost doar un foc de paie. Simona a facut rebreak si si-a adjudecat primul set fara emotii.

Veste fabuloasa pentru Simona Halep: o mare favorita a fost eliminata!

Cam la fel s-au desfasurat evenimentele si in setul II. Un inceput mai bun al italiencei, dar diferenta de valoare dintre cele doua sportiva si-a spus cuvantul.

O victorie facila pentru Simona impotriva unei italience bataioase, la capatul unui joc care a durat o ora si 27 de minute.

Reactia Simonei Halep dupa victoria de la Australian Open - ce problema a avut

Din pacate, in turul doi al turneului de la Melbourne nu vom avea un duel 100% romanesc, Alexandra Dulgherul fiind eliminata de Jarmila Gajdosova, scor 3-6, 4-6.

Astfel, adversara Simonei in runda urmatoare va fi Jarmila Gajdosova, o jucatoare nascuta in Slovacia, dar care reprezinta Australia. Aceasta are 27 de ani si ocupa locul 62 in ierarhia WTA.

Cel mai probabil, partida dintre cele doua va avea loc miercuri dimineata.

Simona Halep si Jarmila Gajdosova nu s-au mai intalnit pana acum.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep (locul 3 WTA) si italianca Karin Knapp (locul 51 WTA), din prima runda a turneului de Grand Slam de la Australian Open.

Simona Halep - Karin Knapp 6-3, 6-2

setul II:

- Simona mai reuseste un break si castiga cu usurinta partida cu italianca Knapp.

- Doar un game o mai desparte pe Simona de calificarea in runda urmatoare.

- Break la 0 pentru Simona.

- Knapp raspunde si ea cu un break.

- Simona face din nou break si se desprinde la 3-1.

- Sportiva noastra preia conducerea in setul secund.

- Rebreak reusit de Simona.

- Break facut de italianca in acest debut de set.

- Simona va servi primi in setul doi.

setul I:

- Break si set pentru tenismena romanca. 45 de minute a durat acest prim set.

- Simona isi face serviciul si se apropie de castigarea primului set.

- Knapp isi castiga serviciul.

- Simona joaca din ce in ce mai bine si se desprinde.

- Inca un break pentru tenismena noastra, care preia conducerea.

- Simona isi face serviciul dupa un game care a durat aproape 10 minute.

- Rebreak al Simonei.

- Break reusit de jucatoarea din Peninsula.

- Primul game al meciului e adjudecat de Knapp.

- Prima care serveste e italianca.

ora 02:11 - A INCEPUT PARTIDA

ora 02:02 - Cele doua tenismene au patruns pe teren. Jocul va incepe in cateva minute.

INFO: Cele doua sportive nu s-au mai intalnit pana acum.

INFO: In turul urmator, castigatoarea partidei dintre Simona Halep si Karin Knapp o va intalni pe invigatoarea disputei dintre Alexandra Dulgheru si australianca Jarmila Gajdosova.

Australian Open 2015 are loc in perioada 19 ianuarie - 1 februarie.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Simona Halep victorie Australian Open, #LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep LIVE Australian Open , #Australian Open