Simona Halep se califica in finala Australian Open dupa o victorie fenomenala cu Angie Kerber

Joi, 25 Ianuarie 2018, ora 09:41
173767 citiri

Simona Halep s-a calificat, joi dimineata, in finala Australian Open dupa o victorie fenomenala in duelul cu Angie Kerber, campioana din 2016.

A fost o partida incredibila, in care Simona a salvat doua mingi de meci pentru a se impune apoi in trei seturi, scor 6-3, 4-6, 9-7.

Numarul 1 WTA a inceput meciul cu fostul numar 1 WTA intr-o maniera incredibila, reusind sa se desprinda la un 5-0 nebun dupa trei break-uri consecutive. A cedat putin in momentul in care trebuia sa inchida setul si i-a permis adversarei o scurta revenire, insa a ramas cu picioarele pe pamant si a castigat primul act.

Setul secund a inceput intr-o maniera mult mai echilibrata, Kerber reusind sa isi corecteze numarul mare de greseli nefortate. Simona a facut prima breakul, dar si-a pierdut imediat serviciul, iar pana la urma a cedat.

Setul decisiv a fost unul cu adevarat epic, ambele jucatoare salvand mingi de meci.

Angie si Simona au facut breakuri in primele doua game-uri pentru ca apoi sa mearga cu serviciul. Halep a castigat din nou pe serviciul adversari, insa a capotat in game-ul urmator. Totusi, romanca a ajuns in postura de a avea doua mingi de meci, anulate insa de nemtoaica.

S-a intrat in "prelungiri" in setul decisiv, acolo unde, la scorul de 6-5, Kerber a avut doua mingi de meci, anulate insa senzational de Simona, care a reusit sa ramana in meci.

In cele din urma Simona Halep a reusit sa se impuna facand breakul la scorul de 8-7 si obtinand o calificare cat se poate de meritata in prima ei finala de la Melbourne.

Romanca este pentru a treia oara in ultimul act al unui turneu de Grand Slam, dupa cele doua finale pierdute la Roland Garros. Duelul ei cu daneza Caroline Wozniacki este programat sambata dimineata, de la ora 10:30, ora Romaniei, in direct pe Ziare.com.

Simona Halep - Angelique Kerber 6-3/ 4-6/ 9-7

09:40 - BREAK, SET si MECI, SIMONA HALEP! CE MECI!

09:39 - Fantastic! Inca o minge de meci pentru Simo!

09:35 - Simona a revenit la stilul de joc din primul set si face punct dupa punct cu loviturile castigatoare. Din nou presiune pe Kerber.

09:31 - Kerber trece cu bine peste acest moment, isi face serviciul si egaleaza la sapte.

09:27 - Simona isi face serviciul si o obliga acum pe Kerber sa faca acelasi lucru pentru a ramane in meci.

09:24 - BREAK SIMONAAAAAA! Halep salveaza doua mingi de meci si reuseste apoi sa ramana in partida! Se joaca pana cand o jucatoare se distanteaza la doua game-uri!

09:18 - BREAK KERBER! Angie castiga trei game-uri consecutive si o obliga pe Simona sa faca breakul daca vrea sa mearga in finala.

09:15 - Greseste Simona si Kerber isi face serviciul. Vom avea "prelungiri" pentru acest set decisiv.

09:14 - Simona are doua mingi de meci pe care le rateaza, dar game-ul continua!

09:08 - BREAK KERBER! Angie castiga un game fabulos si ramane in meci!

09:03 - BREAK HALEP! Simona forteaza si este rasplatita! Break si urmeaza serviciul pentru marea finala de la Melbourne!

09:00 - Simona revine de la 0-30 si isi face serviciul.

08:57 - Rezista Kerber si isi face serviciul! Probabil ca cine isi va pierde serviciul va pierde partida.

08:53 - Game Halep! Sa vedem daca Angie va rezista.

08:49 - Kerber isi face si ea serviciul, iar ambele jucatoare par epuizate!

08:45 - Simona isi face serviciul si preia conducerea in setul decisiv.

08:41 - BREAK HALEP! Simona revine imediat pe tabela si nu ii permite adversarei sa se distanteze.

08:36 - BREAK KERBER! Simona isi pierde serviciul dupa cel mai spectaculos schimb din aceasta semifinala.

08:31 - GAME si SET, ANGIE KERBER! Vom avea set decisiv!

08:26 - BREAK KERBER! Angie va servi acum pentru castigarea setului.

08:21 - Halep are doua sanse de break, insa nu le concretizeaza si Kerber isi face serviciul.

08:13 - Game pentru Halep! Simona e tot mai aproape de finala!

08:11 - Kerber isi face serviciul si avem egalitate la 3 in setul al doilea.

08:07 - BREAK KERBER! Simona are sansa de a-si face serviciul, insa Kerber revine bine si castiga game-ul.

08:02 - BREAK HALEP! Absolut superb a jucat Simona in acest game pe care l-a castigat intr-o maniera spectaculoasa!

07:56 - Simona ramane solida la serviciu si acum presiunea se muta pe umerii lui Kerber.

07:53 - Kerber isi face serviciul, insa pare ca greseste in continuare destul de mult. Se pare totusi ca setul secund va fi mai echilibrat decat primul.

07:50 - Simona incepe setul secund cu un game solid pe propriul serviciu.

07:45 - BREAK si SET, SIMONA HALEP! Romanca pune presiune din nou pe jocul adversarei, iar aceasta greseste!

07:42 - BREAK KERBER! Angie isi revine dupa un debut de meci dezastruos, iar acum Simona simte presiunea.

07:39 - Kerber reuseste primul game pe propriul serviciu.

07:36 - BREAK KERBER! Simona se relaxeaza pe serviciu si ii ofera lui Angie un break.

07:33 - BREAK HALEP! Al treilea break consecutiv pentru romanca si aceasta va servi pentru castigarea primului set!

07:30 - Superb! Simona face 4-0 cu un game foarte solid pe propriul serviciu.

07:27 - BREAK HALEP! Greseste mult Kerber, iar Simona o pedepseste.

07:25 - Simona concretizeaza breakul cu un game pe propriul serviciu.

INFO: Statistica spune ca Simona are 63% sanse de a se impune in duelul de astazi.

07:22 - BREAK HALEP! Simona incepe excelent meciul din semifinalele Australian Open.

07:20 - Incepe partida! Angie Kerber este prima la serviciu.

07:14 - Mats Wilander, fostul mare jucator de tenis, pariaza pe Kerber in aceasta partida.

07:10 - Ne pregatim de meci, cele doua jucatoare isi vor face aparitia in arena in cateva minute.

06:54 - Wozniacki castiga duelul cu Mertens si se califica in marea finala de la Melbourne. In curand vor intra in teren Simona si Angie.

INFO: Halep si Kerber s-au intalnit de sapte ori in circuitul WTA, romanca avand patru victorii. Sportiva germana s-a impus in fata Simonei de trei ori in cadrul turneelor si o data in Fed Cup.

INFO: Halep este pentru prima data in semifinale la Australian Open.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Halep Kerber LIVE Australian Open, #Halep Kerber semifinale Australian Open, #Halep Kerber rezultat Australian Open , #Australian Open