Reactia Simonei Halep dupa victoria extraordinara de la Australian Open

Sambata, 20 Ianuarie 2018, ora 06:04

Simona Halep a vorbit despre victoria fascinanta obtinuta in turul trei de la Australian Open, in fata americancei Lauren Davis (76 WTA).

Sportiva noastra a marturisit ca nu mai simte nimic din cauza durerilor cauzate de acest meci.

"A fost cu siguranta un meci foarte dificil, foarte lung. Sunt atat de fericita ca am rezistat acolo. Am aratat un tenis bun si va multumesc tuturor pentru sustinere. Parca muschii mei nu-i mai simt, nu mai simt nimic, sunt aproape moarta, dar a fost placut sa fiu pe teren si sa fiu din nou in optimi", a spus Simona Halep dupa meci.

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Australian Open la capatul unui meci de-a dreptul incredibil.

Sportiva noastra a invins-o pe Lauren Davis (76 WTA), scor 4-6, 6-4, 15-13, dupa un meci ce a durat trei ore si 44 de minute.

Simona a salvat si trei mingi de meci intr-un set decisiv fabulos.

In optimi, Simona o va intalni pe japoneza Naomi Osaka, ocupanta locului 72 in clasamentul WTA.

Meciul va avea loc luni, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Simona a ajuns pentru a treia oara in optimile de finala de la Australian Open. Cea mai bun performanta este calificarea in sferturile de finala, pe care a reusit-o de doua ori.