Simona Halep a intrat in istoria Australian Open dupa victoria extraordinara din meciul cu Lauren Davis

Sambata, 20 Ianuarie 2018, ora 06:14

Simona Halep a scris o pagina din istoria Australian Open, dupa victoria extraordinara din meciul cu Lauren Davis, din turul trei.

Confruntarea dintre Simona si Lauren a avut cel mai mare numar de game-uri in istoria Australian Open, la feminin, potrivit unui anunt facut de organizatori pe contul de Twitter.

48 de game-uri au jucat Simona si Lauren in acest meci, intre care 28 doar in setul decisiv.

Ultimul set a durat doua ore si 23 de minute, aproape cat doua meciuri de tenis!

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Australian Open la capatul unui meci de-a dreptul incredibil.

Sportiva noastra a invins-o pe Lauren Davis (76 WTA), scor 4-6, 6-4, 15-13, dupa un meci ce a durat trei ore si 44 de minute.

Simona a salvat si trei mingi de meci intr-un set decisiv fabulos.

In optimi, Simona o va intalni pe japoneza Naomi Osaka, ocupanta locului 72 in clasamentul WTA.

Meciul va avea loc luni, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Simona a ajuns pentru a treia oara in optimile de finala de la Australian Open. Cea mai bun performanta este calificarea in sferturile de finala, pe care a reusit-o de doua ori.