Simona Halep s-a calificat fara probleme in turul III la Australian Open

Miercuri, 21 Ianuarie 2015, ora 15:48
65217 citiri

Simona Halep s-a calificat miercuri dupa-amiaza in turul III al primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

Tenismena noastra a invins-o in turul II pe australianca Jarmila Gajdosova, in doua seturi, scor 6-2, 6-2, la capatul unui joc ce a durat doar o ora si 6 minute.

Inceputa aproape de miezul noptii in Australia, partida dintre Halep si Gujdosova a fost dominata in totalitate de sportiva romanca.

O calificare obtinuta fara probleme de Simona, care va da piept in turul urmator peste americanca Bethanie Mattek-Sands, aflata in afara top 200 WTA.

Partia dintre cele doua va avea loc vineri, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatori.

Pentru calificarea in turul III, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 97.500 de dolari australieni si 180 de puncte in clasamentul WTA.

Toate partidele Simonei Halep de la Australian Open sunt transmise in direct de site-ul Ziare.com.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep (locul 3 in ierarhia WTA) si australianca Jarmila Gajdosova (locul 62 in clasamentul WTA), din turul II al primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

Desfasurarea partidei:

Simona Halep - Jarmila Gajdosova 6-2, 6-2

setul II:

- Game, set si meci Simona Halep.

- Break Simona, care va servi pentru castigarea meciului.

- Game la 0 pentru tenismena noastra.

- Isi face serviciul si australianca.

- Inca un game bun reusit de Simona, care da senzatia ca se indreapta spre o victorie usoara.

- Break reusit de Simona.

- Simona isi face serviciul.

- Primul game al setului secund merge in contul Gajdosovei.

- Australianca incepe la serviciu si setul doi.

setul I:

- Primul set e castigat fara mari probleme de Simona, in 35 de minute.

- Simona Halep serveste pentru castigarea primului set.

- Australianca castiga pe propriul serviciu.

- Simona isi face serviciul si e la doar un game distanta de castigarea primului set.

- Inca un break pentru Simona.

- Gajdosova a avut minge de break, dar Simona a revenit si s-a desprins la 3-1.

- Game alb al australiencei.

- Game castigat usor de tenismena noastra pe serviciul ei.

- Inceput excelent pentru Simona, care reuseste un break.

ora 14:41 - STARTUL PARTIDEI! Serveste australianca. E ora 23:41 in Australia!

ora 14:40 - Partida va incepe in cateva minute.

ora 14:38 - Cele doua tenismene au iesit la incalzire.

ora 14:25 - Meciul Simonei va incepe in 15-20 de minute.

Meci de infarct pentru Nadal la Australian Open: Ce-a patit spaniolul

ora 14:25 - Dupa mai bine de 4 ore, Nadal se impune in fata lui Smyczek cu 6-2, 3-6, 6-7, 6-3, 7-5. Ce meci am avut!

ora 14:00 - In setul decisiv, Smyczek conduce cu 4-3. E ora 23 in Australia, iar meciul Simonei nu va incepe cu siguranta mai devreme de 14.30 - ora Romaniei.

ora 13:23 - Nadal castiga setul patru cu 6-3 si trimite meciul in decisiv. Se joaca de aproape trei ore si jumatate.

ora 12:50 - Da, jocul continua. A inceput setul 4.

ora 12:48 - Nadal cere din nou interventia medicului. Sa vedem daca va continua.

ora 12:45 - Smyczek a castigat setul 3 la tie-break. Americanul e pe cale sa produca o mare surpriza la Melbourne. Urmeaza setul 4. Se joaca de doua ore si 33 de minute, iar jocul Simonei nu credem ca va incepe mai devreme de ora 14.

ora 11:55 - Intalnirea dintre cele doua va incepe dupa terminarea partidei dintre Rafael Nadal si Tim Smyczek. In acest moment, scor e 6-2, 3-6, 2-2. Se joaca 3 din 5 seturi. Astfel, cel mai probabil, partida dintre Simona si Jarmila va incepe in jurul orei 13.

ora 11:20 - Simona Halep si-a aflat posibila adversara din turul III:

Veste excelenta pentru Simona Halep: Ce jucatoare poate intalni in turul urmator

INFO: In primul tur, Simona a invins-o pe Karin Knapp, cu 6-3, 6-2, in timp ce Jarmila a trecut de Alexandra Dulgheru, scor 6-4, 6-3.

INFO: E prima intalnire dintre cele doua tenismene.

INFO: Invingatoarea o va intalni in turul urmator pe castigatoarea partidei dintre frantuzoaica Kristina Mladenovic si americanca Bethanie Mattek-Sands.

Australian Open 2015 se desfasoara in perioada 19 ianuarie - 1 februarie.

Iohannis, reacție despre candidații separați la primăria Capitalei: "Important este să nu ducă la lupte electorale în interiorul coaliţiei" VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis se teme cu privire la eventuale tensiuni în coaliția de guvernare PSD-PNL după ce partidele au decis să susțină candidați diferiți la primăria Capitalei în...
Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...