Simona Halep se califica in turul II la Australian Open dupa o revenire superba

Marti, 21 Ianuarie 2020, ora 11:47
52947 citiri

Simona Halep a reusit sa se califice in turul secund de la Australian Open dupa o victorie superba contra lui Jennifer Brady.

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 7-6, 6-1, revenind exceptional in primul act al intalnirii.

Partida de marti dimineata a inceput foarte prost pentru romanca, Brady reusind breakul in chiar primul game si apoi mentinandu-se in avantaj pana in a doua jumatate a setului.

Halep a reusit sa egaleze si a avut chiar sansa de a inchide acest prim act, insa nu a concretizat-o si jocul a continuat.

Pe final de set Simona s-a impiedicat si a cazut, insa, din fericire, problemele au fost minore si ea a reusit sa continue partida.

Dupa ce a salvat mingi de set a impins jocul in tie-break, acolo unde s-a impus fara prea multe emotii, scor 7-5.

Setul secund a fost unul complet diferit, Simona dominand copios si impunandu-se cu un categoric 6-1, fara niciun fel de bataie de cap.

Mai departe, in turul secund pentru romanca urmeaza un duel cu invingatoarea meciului dintre Harriet Dart si Misaki Doi.

Simona Halep - Jennifer Brady 7-6 (5)/ 6-1

11:46 - Break, set si meci, Simona Halep!

11:43 - Isi face serviciul Simona si ajunge la un game de victorie si calificare.

11:39 - Break Halep! Simona este mare favorita la calificarea in turul 2!

11:36 - Continua sa mearga bine la serviciu Simona si isi pastreaza avantajul de pe tabela.

11:32 - Game si pentru Brady, care puncteaza si ea in acest set.

11:29 - Isi face serviciul Simona si ia un avans important in acest debut de meci.

11:26 - Simona incepe perfect setul secund, cu un break!

11:20 - SET HALEP! Simona se impune cu 7-5 in tie-break si castiga primul set!

11:11 Fabulos! Halep lupta exceptional si reuseste sa trimita setul in tie-break!

INFO: Simona apeleaza la un time-out medical dupa cazatura suferita in game-ul trecut. Nu par a fi probleme mari pentru Halep, care primeste un bandaj pe incheietura mainii drepte, cea care a preluat socul cazaturii.

10:58 - Brady face breakul la capatul unui game foarte complicat si va servi acum pentru castigarea setului.

INFO: Simona cade in urma unui schimb de mingi cu Brady, insa isi revine repede.

10:49 - Brady isi face serviciul si vom avea "prelungiri" in acest set.

10:45 - Game Simona, iar Brady va servi pentru a ramane in acest set.

10:42 - DA! Simona forteaza si avem egalitate la 4 dupa un break superb!

10:37 - Game pentru Simna si urmarirea continua.

10:34 - Brady este solida pe serviciu, ceea ce inseamna ca Simona trebuie sa munceasca mai mult pentru a nu pierde acest set.

10:29 - Halep ramane aproape de adversara sa, insa are nevoie de cel putin un break.

10:26 - Brady isi face din noi serviciul, de aceasta data cu mai multe emotii.

10:19 - Game bun de aceasta data facut de Simona pe serviciu.

10:16 - Concretizeaza breakul Brady si pune deja presiune pe Halep.

10:12 - Brady incepe meciul cu un game convingator pe serviciul Simonei si reuseste breakul.

10:10 - Incepe partida cu Simona la serviciu!

10:00 - Intra in arena cele doua sportive. In tribune se zaresc steagurile tricolore ale romanilor ce o sustin pe Simona.

INFO: Singurul duel direct dintre cele doua a avut loc anul trecut in Canada, la Rogers Cup, atunci cand Halep s-a impus foarte greu, scor 4-6, 7-5, 7-6.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep Australian Open Live, #Simona Halep Brady Australian Open , #Australian Open