Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Simona Halep, victorie extraordinara la Australian Open: A eliminat-o pe Jankovici si e in sferturi!

Luni, 20 Ianuarie 2014, ora 07:15
8982 citiri

Simona Halep a obtinut o noua victorie extraordinara la Australian Open. Romanca a trecut de Jelena Jankovici in optimi si s-a calificat astefl in faza sferturilor de finala ale primului turneu de Mare Slem din 2014.

Simona s-a impus in trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-0.

Pentru Halep, Jankovici (locul 8 in clasamentul WTA) a devenit un fel de talisman, avand evolutii entuziasmante si reusind performante notabile de fiecare data cand a intalnit-o pe sarboaica. S-a intamplat la Bruxelles, la Roma si acum la Australian Open.

Primul set a fost unul echilibrat, ambele sportive mergand cap la cap pana la 4-4. La acest scor reprezentanta noastra a castigat pe serviciul adversarei, s-a desprins la 5-4 pentru ca apoi sa-si adjudece setul pe propriul serviciu.

Actul secund a fost complet diferit. O Jankovici mult mai agresiva a reusit rapid un break care a facut-o sa se distanteze la 4-2, a ajuns apoi la 5-2 pe serviciul ei si s-a impus in acest set cu un nou break.

Setul decisvi a fost cel in care Simona a aratat de ce a ajuns in topul primelor 10 jucatoare ale lumii. Romanca nu i-a dat nicio sansa Jelenei, castigand setul la zero si obtinand in premiera calificarea in sferturile de finala de la Australian Open.

Pentru un loc in semifinale, Simona (locul 11 in clasamentul WTA) se va duela cu slovaca Dominika Cibulkova (locul 24 in clasamentul WTA), si ea autoare a unui soc in optimi, faza din care a eliminat-o pe Maria Sharapova.

Totusi, Cibulkova este un adversar abordabil pentru Halep, care pare in mare forma in acest inceput de an, romanca avand sansa uriasa de a "prinde" semifinalele unui Grand Slam.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Simona Halep Australian Open 2014, #Halep Jankovici Australian Open, #Halep rezultate Australian Open, #Simona Halep rezultate 2014 , #Australian Open