Ce urmează pentru Simona Halep după abandonul de la Cincinnati. Motivul pentru care românca vrea să joace finala la US Open

Joi, 18 August 2022, ora 11:48
6170 citiri
Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost nevoită să se retragă din turneul WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, miercuri, înaintea meciului din runda a doua cu rusoaica Veronika Kudermetova.

Organizatorii au precizat că Halep s-a retras din cauza unei accidentări la coapsa dreaptă.

În primul tur, Halep (30 ani, 6 WTA) a învins-o pe rusoaica Anastasia Potapova cu 6-4, 3-6, 6-3, după ce anterior a câştigat titlul la Toronto (WTA 1.000).

Pentru Simona Halep urmează o săptămână și jumătate de pauză, recuperare urmată de participarea ultimul Grand Slam al anului, US Open, programat în perioada 29 august - 11 septembrie.

US Open este pentru Simona Halep singurul Grand Slam din cele patru la care n-a reușit niciodată să ajungă până în marea finală, performanța sa maximă fiind semifinala din 2015, pierdută cu Flavia Pennetta.

În rest, Simona Halep a câștigat la Roland-Garros (2018) și la Wimbledon (2019), în timp ce la Australian Open a pierdut finala din 2018.

Sorana Cîrstea, locul 39 WTA, și-a anunțat fanii în legătură cu ce s-a întâmplat în ultimul timp și ce hotărâre a luat. Astfel, Sorana a decis să nu mai joace tenis în acest an și...
Ana Bogdan, tenismena momentului în România. Urcare spectaculoasă în Top 50 mondial. Pe ce loc e Simona Halep
Simona Halep se menţine pe locul 9, cu 3025 puncte, se menţine pe locul 9 în clasamentul WTA dat publicităţii luni, în timp ce Ana Bogdan, semifinalistă la Palermo, a urcat 7 locuri şi este...