Cine e adversara Simonei Halep în sferturi la Melbourne. A fost la un pas de titlul olimpic și e în vârful carierei la 29 de ani

Joi, 06 Ianuarie 2022, ora 15:18
4500 citiri
Viktorija Golubic

Simona Halep (20 WTA, cap de serie 2) va evolua vineri în sferturile de finală ale turneului Melbourne Summer Set 1 cu Viktorija Golubic din Elveţia, locul 43 WTA.

Joi, elvețianca a întrecut-o, cu scorul de 6-3, 6-0, pe olandeza Lesley Pattinama Kerkhove, locul 158 WTA, venită din calificări.

Meciul Halep - Golubic va începe în jurul orei 04.00, pe Rod Laver Arena, după meciul Irina Begu - Amanda Anisimova, sfert de finală la Melbourne Summer Set 2.

Viktorija Golubic e o tenismenă de 29 de ani care se află în acest moment pe cel mai bun loc al carierei în clasamentul mondial, poziția a 43-a. Ea are în palmares un singur titlu WTA, cucerit în 2016, la Lausanne.

Anul 2021 a fost cel mai reușit pentru Golubic, fiind încununat de finala olimpică disputată la Tokyo, în proba de dublu. În pereche cu compatrioata Belinda Bencic, Golubic a pierdut medalia de aur în fața cehoaicelor Krejcikova și Siniakova, scor 5-7, 1-6.

Un nume mare din tenis e de partea lui Wozniacki în războiul cu Simona Halep
Simona Halep și Caroline Wozniacki sunt implicate într-un război al declarațiilor, declanșat de afirmația danezei care a spus că jucătoarele suspendate pentru dopaj nu trebuie să...
Darren Cahill, despre cazul Simonei Halep: ”Risipește milioane, trebuie să se descurce mai bine”
Simona Halep s-a întors în țară de la Miami, după ce a primit un wild card pentru turneul din Florida (19-31 martie), care a marcat revenirea sa în circuit după mai bine de un an şi...