Simona Halep se califica in optimi la Indian Wells dupa o victorie clara

de Cristian Soitu
Luni, 14 Martie 2016, ora 07:57

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Indian Wells dupa ce a invins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova (locul 32 WTA), scor 6-2, 6-4.

Dupa victoria facila din primul meci, cu Vania King, imona Halep a avut un nou start in forta si nu i-a permis rusoaicei sa se tina prea mult timp dupa ea.

De la scorul de 2-2, Simona Halep s-a desprins, a castigat inca patru game-uri consecutive si a luat primul set cu 6-2, in doar 26 de minute.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, cele doua sportive au mers cap la cap pana la 5-4, dar Simona a incheiat meciul ca o mare jucatoare, cu un break.

Simona Halep a cerut ajutorul lui Darren Cahill - ce sfaturi cheie i-a dat australianul

In turul urmator, Simona Halep o va intalni pe Barbora Strycova, ocupanta locului 37 in clasamentul mondial. Scorul intalnirilor directe este egal, 1-1.

Partida dintre Simona si Strycova se va disputa marti seara sau miercuri dimineata, la o ora ce va fi stabilita ulterior de organizatori.

Reactia Simonei Halep, dupa victoria clara de la Indian Wells

Daca va trece de Strycova, Simona ar putea avea sansa unui duel cu Serena Williams in sferturile de finala.

Anul trecut, Simona Halep a castigat turneul de la Indian Wells, acesta fiind cel mai important trofeu din cariera sa.

HALEP - MAKAROVA 6-2, 6-4

07:57 - Simona face break si incheie partida!

07;57 - Trei mingi de meci pentru Simona Halep!

07:53 - Un nou game foarte disputat, dar Simona isi face serviciul si are 5-4. Makarova serveste pentru a ramane in meci.

07:50 - Simona Halep a hotarat sa schimbe racheta si a luat una noua de pe margine.

07:50 - Makarova isi face serviciul si egaleaza la patru, dupa un game cu schimburi foarte lungi.

07:44 - Makarova a marit ritmul, este mai agresiva, dar Simona rezista si conduce cu 4-3.

07:40 - Dupa un game echilibrat, Makarova isi face serviciul si egaleaza la trei.

07:36 - Game alb facut de Simona, care conduce cu 3-2.

07:34 - Makarova salveaza mingea de break, isi face cu mari emotii serviciul si scorul redevine egal, 2-2.

07:32 - Minge de break pentru Simona!

07:28 - Makarova reuseste un rebreak alb si scorul devine 1-2.

07:25 - Simona gaseste unghiurile excelent, face break si conduce cu 2-0!

07:23 - Cu ceva emotii, Simona isi face serviciul si conduce cu 1-0 in setul secund.

07:18 - Simona face break si castiga primul set cu 6-2! Patru game-uri la rand castigate de sportiva noastra!

07:17 - Minge de set pentru Simona Halep!

Faza amuzanta oferita de Simona Halep: Comentatorii britanici au ras in hohote

07:12 - Simona isi face fara emotii serviciul si se distanteaza la 5-2.

07:10 - Simona profita de prima sansa de break pe care o are si conduce cu 4-2!

07:05 - Game rapid castigat de Simona, care conduce cu 3-2.

07:03 - Continuam in aceeasi linie. Makarova isi face si ea serviciul fara sa aiba vreo problema.

06:59 - Simona este din nou foarte precisa pe propriul serviciu si conduce cu 2-1.

06:56 - Makarova isi face si ea serviciul fara probleme. In California bate vantul foarte puternic, iar jocul celor doua sportive poate fi afectat.

06:54 - Simona incepe perfect meciul, cu un game alb.

06:52 - A inceput meciul!

06:50 - Meciul va incepe cu Simona Halep la serviciu.

06:33 - S-a incheiat partida dintre Nadal si Muller. Meciul Simonei va incepe in cateva momente.

05:50 - Partida va incepe dupa incheierea meciului dintre Nadal si Muller, aflata in setul decisiv.

Info: Desi trebuia sa inceapa dupa ora 6:30, confruntarea a fost reprogramata pentru ora 5:30.

Ekaterina Makarova este favorita numarul 30 de la Indian Wells.

Simona si Makarova s-au intalnit deja de trei ori, iar scorul intalnirilor directe este 2-1 in favoarea sportivei noastre.

Makarova, fost numar 8 WTA, se afla insa intr-un declin in ultima perioada.

Invingatoarea acestui meci o va intalni in optimi pe Barbora Strycova.