Simona Halep, eliminata in optimi la Beijing - ce scrie site-ul WTA

Joi, 06 Octombrie 2016, ora 17:35
13762 citiri

Simona Halep a fost invinsa, joi, in optimile turneului de la Beijing, de chinezoaica Shuai Zhang scor 6-0, 6-3, iar site-ul WTA saluta maniera categorica in care jucatoarea de pe locul 36 mondial si-a adjudecat meciul.

"Shuai Zhang si-a continuat dominatia asupra favoritei nr. 4 Simona Halep, si i-a incantat pe fanii de acasa devenind prima chinezoaica ajunsa in sferturile de finala ale Openului chinez din anul 2013 incoace", scrie site-ul WTA Tennis.

Sursa citata noteaza ca numarul 36 WTA "i-a incantat pe fanii chinezi cu o victorie de o maniera dominanta in fata Simonei Halep, devenind prima tenismena din China care ajunge in sferturi de la Li Na".

"In rejucarea intalnirii lor de la Australian Open (din luna ianuarie, meci castigat de chinezoaica - n.red.), Zhang a parut in mod asemenator sa aiba toate raspunsurile impotriva adversarei aflate pe locul 5 mondial", mai noteaza site-ul.

Jucatoarea noastra a prins o zi foarte slaba, in care a alternat loviturile foarte bune cu greselile, pierzand game-uri pe care parea ca le are in mana.

Romanca a facut multe erori nefortate si a pierdut primul set cu 6-0, dupa mai putin de 20 de minute de joc.

In setul al doilea, Halep incepuse excelent, scor 2-0, insa la 3-1 a ratat doua mingi de break. A mai ratat alte doua mingi de game la 3-2, iar egalarea la 3, desi putea avea 5-1, a demoralizat-o pe Simona, care n-a mai reusit sa castige apoi niciun game, cu toate ca salvat doua mingi de meci pe final.

Fiecare jucatoare avea cate o victorie in meciurile directe, inainte de aceasta intalnire - Halep in 2012, iar Zhang in 2016, in primul tur la Australian Open, dupa ce pierduse toate celelalte 14 meciuri disputate anterior la un turneu de Grand Slam.

Atunci, chinezoaica a fost surpriza placuta a turneului, ajungand pana in sferturi, desi venea din calificari.

Cele doua victorii ale lui Zhang impotriva lui Halep sunt de altfel si singurele succese ale chinezoaicei in acest an impotriva unei jucatoare din Top 10 WTA.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#site WTA Simona Halep eliminata Beijing, #Halep eliminata optimi Beijing, #Halep invinsa Zhang Beijing , #meciuri