Simona Halep s-a calificat in sferturi la Stuttgart dupa un meci superb

Joi, 23 Aprilie 2015, ora 00:29
92336 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Stuttgart dupa ce a invins-o pe Garbine Muguruza, scor 3-6, 6-1, 6-3, la capatul unui meci superb ce a durat aproape doua ore.

Sportiva noastra a avut in fata o adversara pe care nu o invinsese niciodata si care are un joc excelent pe zgura, dovada stand si victoria obtinuta anul trecut la Roland Garros in fata Serenei Williams.

Cu doua victorii la activ deja in fata Simonei, Garbine a profitat de plusul de incredere si de faptul ca era mai acomodata cu suprafata de joc si a dominat astfel categoric primul set.

Garbine a fructificat cele doua mingi de break si apoi a avut un serviciu unu aproape perfect, cu doar patru puncte cedate in primul set.

Simona Halep a apelat din nou la Victor Ionita - ce au discutat cei doi in timpul meciului cu Muguruza

Dupa un 3-6 categoric, Simona a aratat insa din nou lectia cu care ne-a obisnuit in acest sezon: sa nu cedezi niciodata. A urmat astfel o revenire fantastica in setul secund, cu o Simona lipsita de greseala.

Cu trei break-uri consecutive, Simona a castigat setul cu 6-1 si l-a trimis in decisiv, fortand-o pe Garbine Muguruza sa solicite o pauza pentru a primi sfaturi din partea antrenorului sau.

Iberica a inceput extrem de agresiva decisivul, a reusit break in chiar primul game, dar Simona a revenit apoi din nou superb si a pus stapanire pe joc.

A urmat trei game-uri consecutive din partea Simonei, Muguruza a incercat o noua replica si a egalat la trei, numai ca sportiva noastra si-a continuat marsul triumfant si a luat decisivul cu 6-3.

Simona Halep isi va afla adversara din sferturile de finala joi, de la ora 15:00, in direct pe Ziare.com, dintre Sara Errani si Zarina Diyas.

HALEP - MUGURUZA 3-6, 6-1, 6-3

00:29 - Simona Halep se califica in sferturile de finala!

00:26 - Simona Halep face break si serveste pentru castigarea meciului!

00:19 - Cu ceva emotii, Simona isi face serviciul si conduce cu 4-3.

00:14 - Muguruza face un game foarte bun si obtine un punct pe propriul serviciu. Scorul este 3-3.

00:10 - Simona serveste fantastic si reuseste cateva lovituri de senzatie pentru al treilea game consecutiv!

00:08 - Simona face rebreak si egaleaza la doi!

00:03 - Simona salveaza trei mingi de break si face 1-2.

23:57 - Muguruza isi face serviciul si conduce cu 2-0.

23:52 - Muguruza face break in startul setului decisiv.

23:47 - Simona Halep castiga clar setul secund, mai face un break si trimite meciul in decisiv!

23:41 - Simona isi face din nou serviciul si are 5-1!

23:37 - Simona mai face un break si conduce cu 4-1!

23:31 - Simona serveste foarte bine si conduce cu 3-1.

23:28 - Simona face break-ul si conduce pentru prima data in acest meci!

23:24 - Simona Halep isi face serviciul dupa un game dificil, in care a aparat o minge de break.

23:18 - Muguruza isi face serviciul fara emotii in primul game din setul secund.

23:14 - Muguruza mai face un break si castiga primul set cu 6-3.

23:10 - Simona mai rateaza o sansa de break, iar acum serveste pentru a ramane in set.

23:05 - Simona serveste din nou bine si reuseste sa faca fata Muguruzei. Scorul devine 3-4.

23:02 - Simona rateaza o sansa de break, iar Muguruza face 4-2.

22:55 - Simona face cel mai bun game al sau din acest meci si duce scorul la 2-3.

22:52 - Muguruza face un game alb si conduce cu 3-1.

22:49 - Simona reuseste primul sau game din acest meci pe propriul serviciu.

22:46 - Muguruza serveste solid si isi face serviciul. Iberica are 2-0.

22:43 - Muguruza incepe foarte bine si face break in primul game al meciului.

22:40 - A inceput meciul cu Halep la serviciu!

22:35 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren si se incalzesc. Simona Halep va servi prima!

22:23 - S-a terminat! Belinda Bencici a castigat. Urmeaza meciul Simonei Halep!

22:00 - Din pacte, meciul dintre Bencici si Goerges dureaza neasteptat de mult. Este 4-3 pentru Goerges in decisiv.

21:04 - Startul meciului se amana cu cateva minute. Se asteapta incheierea meciului dintre Julia Goerges si Belinda Bencici, aflat in setul decisiv.

Info: Meciul incepe dupa ora 21:00.

Garbine Muguruza ocupa locul 20 in ierarhia mondiala si a invins-o pe Barbora Strycova in primul tur.

Avancronica partidei Simona Halep - Garbine Muguruza: Intalnirea de foc pentru tenismena noastra

Jucatoarea din Spania a castigat ambele partide disputate impotriva Simonei Halep. Aceasta va fi insa prima intalnire pe zgura dintre cele doua.

Castigatoarea acestei intalniri o va intalni in sferturile de finala pe jucatoarea care se va impune in duelul dintre Sara Errani si Zarina Diyas.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 3.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Simona Halep Stuttgart, #Simona Halep Garbine Muguruza, #Simona Halep Garbine Muguruza Live, #Simona Halep Garbine Muguruza direct, #televizare Simona Halep Stuttgart , #meciuri