Simona Halep, eliminata de la Wuhan dupa un meci incredibil

Miercuri, 30 Septembrie 2015, ora 15:57
64045 citiri

Simona Halep a fost eliminata, miercuri, in optimile de finala ale turneului WTA de la Wuhan, China, dupa un meci mult mai greu decat s-a asteptat, in care a fost invinsa de britanica Johanna Konta, scor 3-6, 6-3, 5-7, dupa ce a condus cu 5-1 in setul decisiv.

Romanca a inceput slab partida si si-a pierdut serviciul, iar adversara sa a facut rapid 3-0. Simona nu a reusit sa recupereze game-ul pierdut pe serviciul sau, astfel ca jucatoarele au mers umar la umar pana la finalul setului.

Setul al doilea a inceput bine, insa, pentru Simona, care a facut rapid break-ul si a condus la un moment dat cu 4-1. Diferenta de trei game-uri s-a mentinut pana la finalul setului al doilea, fiecare jucatoare reusind cate un break.

In prima parte a setului al treilea, Simona a repetat scenariul din setul precedent si parea ca isi revine si ca se indreapta catre o calificare asteptata. Jucatoarea din Romania a fost foarte aproape de a incheia meciul, avand 5-1. In plus, in urmatoarele doua game-uri a fost la doua puncte de finalul meciului.

A urmat insa o cadere inexplicabila, romanca a pierdut game dupa game, inclusiv trei pe serviciul sau, iar Konta, locul 66 WTA, a reusit sa castige nu mai putin de sase game-uri consecutive si sa realizeze, probabil, cea mai mare revenire si cea mai mare performanta din cariera sa de pana acum.

Partida a durat doua ore si 19 minute.

Simona Halep sufera astfel o noua infrangere rusinoasa, a doua partida pierduta in fata unei jucatoare situata mult mai jos in clasamentul WTA, dupa infrangerea din sferturile de finala de la Guangzhou, cu Denisa Allertova, locul 74 mondial.

Johanna Konta va juca in sferturile de finala cu americanca Venus Williams, numarul 24 WTA, care a trecut in optimi de spaniola Carla Suarez Navarro, scor 6-3, 6-4.

Simona Halep - Johanna Konta 3-6, 6-3, 5-7

Desfasurarea intalnirii:

15:56 - Simona Halep pierde si serviciul! Set si meci pentru Konta!

15:52 - Incredibil, Simona pierde inca un game. Va servi pentru ramanerea in meci, dupa ce a pierdut 5 game-uri la rand.

15:46 - Konta a jucat superb si a egalat la 5, dupa un nou break. Patru game-uri consecutive castigate de britanica. Simona nu reuseste sa inchida meciul.

15:42 - Jucatoarea noastra pierde si acest game, iar britanica se apropie. Simona serveste din nou pentru meci. Au trecut mai mult de doua ore de la inceputul partidei.

15:38 - Konta face re-break si Simona rateaza o buna sansa de a incheia meciul.

15:34 - Britanica isi castiga usor serviciul, iar Simona serveste pentru calificarea in sferturile de finala.

15:31 - Simona Halep si-a facut din nou serviciul, dupa ce a salvat doua mingi de break. Konta serveste pentru a ramane in meci.

15:23 - Break alb pentru tenismena din Romania, care se distanteaza si mai mult.

15:20 - Simona face 3-1, dupa un game lung.

15:12 - Britanica obtine primul game din acest set 3.

15:08 - 2-0 pentru jucatoarea din Romania, care pare ca si-a intrat in ritm.

15:04 - Break Simona Halep, in debutul setului decisiv!

15:01 - A inceput setul al treilea.

14:58 - Johanna Konta a facut o pauza si a mers la vestiare.

14:56 - Simona incheie frumos setul al doilea. Vom avea set decisiv.

14:53 - Inca un break al Simonei Halep, care serveste pentru intrarea in setul decisiv.

14:47 - Re-break al britanicei, dupa ce Simona a salvat trei mingi de break si a avut minge de game, insa a facut doua duble greseli.

14:40 - Konta revine si reduce din diferenta.

14:36 - Ii merge jocul romancei, care se distanteaza la trei game-uri.

14:32 - Simona reuseste in sfarsit un break si conduce cu 3-1.

14:27 - Halep trece din nou in avantaj, 2-1.

14:24 - Simona a ratat doua mingi de break, dar Konta a revenit si a castigat patru puncte consecutive si game-ul.

14:18 - Halep conduce pentru prima oara, dupa ce si-a castigat cu emotii serviciul.

14:15 - A inceput setul al doilea.

14:13 - Game si set pentru Johanna Konta!

14:09 - Simona castiga acest game si are nevoie de un break.

14:05 - Konta duce scorul la un surprinzator 5-2 si serveste pentru ramanerea in set.

14:03 - Romanca isi castiga servicul si face 2-4.

13:59 - Konta isi face din nou servicul si reface diferenta de trei game-uri.

13:54 - Simona reuseste primul game, dupa greseli ale britanicei.

13:49 - Inceput perfect pentru jucatoarea din Marea Britanie, care conduce cu 3-0.

13:46 - Break pentru Konta, dupa ce Halep a ratat doua mingi de a incheia game-ul.

13:40 - Game alb pentru britanica.

13:38 - A inceput partida! Serveste Konta.

13:33 - Cele doua tenismene au iesit pe teren.

INFO: Aceasta este prima intalnire dintre cele doua jucatoare intr-un turneu WTA, insa au disputat un meci din Fed Cup, in luna februarie 2014, cand Simona a invins categoric, scor 6-1,6-4.

Simona Halep la Wuhan: Avancronica meciului din optimi

INFO: Jucatoarea din Romania, locul 2 WTA, a trecut usor de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, locul 32 WTA, scor 6-2, 6-1, marti, in turul al doilea.

Simona Halep, victorie in stil de mare campioana la Wuhan (Video)

INFO: Adversara sa de miercuri, locul 66 WTA, a ajuns in optimi dupa ce a profitat de abandonul bielorusei Victoria Azarenka, in meciul din turul al doilea. Fostul numar 1 mondial a renuntat la scorul de 0-1 la seturi si la game-uri in setul 2.

INFO: Johanna Konta, in varsta de 24 de ani, trece prin cea mai buna perioada a carierei, ajungand pana in optimi la US Open, dupa ce le-a eliminat pe Garbine Muguruza si Andrea Petkovici. De asemenea, luna aceasta a urcat pana pe locul 58 WTA, maximul carierei. Jucatoarea britanica nu a castigat insa niciun trofeu WTA.

Simona Halep la Wuhan: Si-a aflat adversara din sferturile de finala

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in sferturile de finala pe americanca Venus Williams, numarul 24 WTA, care a trecut in optimi de spaniola Carla Suarez Navarro, scor 6-3, 6-4.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep Johanna Konta, #Simona Halep Live Konta, #Simona Halep direct Konta, #Simona Halep meci Konta, #Simona Halep optimi Wuhan, #Halep Konta Wuhan , #meciuri