Simona Halep, invinsa de Kiki Bertens in finala de la Madrid

Sambata, 11 Mai 2019, ora 21:31
93850 citiri

Simona Halep a fost invinsa in finala turneului de la Madrid de olandeza Kiki Bertens, aflata pe locul 7 in clasamentul WTA.

Romanca a pierdut in doua seturi, scor 6-4, 6-4, la capatul unei confruntari in care ne-a aratat destul de rar stilul de luptatoare cu care ne-a obisnuit.

Sportiva noastra a inceput partida bine si a pus-o pe olandeza sub presiune, dar totul a fost doar o scanteie de cateva minute.

Dupa startul bun, Simona a jucat mult la siguranta si nu si-a mai asumat mari riscuri, motiv pentru care Bertens a reusit de fiecare data sa faca rebreak.

Olandeza si-a ridicat nivelul, a devenit mai precisa la serviciu, iar din acest moment au inceput problemele pentru Simona.

Romanca a condus cu 4-2 in primul set, dar apoi s-a prabusit din senin si nici macar o discutie cu Daniel Dobre nu a ajutat-o.

A pierdut urmatoarele patru game-uri si implicit si primul set. Nici in inceputul setului secund lucrurile nu au stat mai bine.

Bertens a profitat de inexactitatile Simonei si a condus cu 2-0, iar sportiva noastra a hotarat sa inceapa sa riste si a egalat la doi.

Romanca si-a pierdut insa imediat serviciul, iar Bertens nu a mai putut fi oprita pana la final.

In urma acestui rezultat, Simona a ratat sansa de a urca pe primul loc in clasamentul WTA. Ea va face insa un salt de o pozitie, pana pe 2.

Pentru succesul de la Madrid, Simona va fi recompensata de Ion Tiriac cu un cec in valoare de 1.202.520 de euro

Simona nu va face o pauza de durata dupa turneul de la Madrid, intrucat saptamana viitoare va juca la Roma.

HALEP - BERTENS 4-6, 4-6

21:31 - Final de meci! Simona pierde finala de la Madrid!

21:30 - Simona salveaza si a doua minge de meci, dar Bertens mai obtine una.

21:30 - Simona salveaza o minge de meci, dar Bertens mai obtine inca una!

21:28 - Minge de meci pentru Bertens!

21:24 - Simona isi face serviciul fara emotii, iar acum are nevoie de break pentru a nu pierde finala!

21:21 - Simona rateaza mingea de break, Bertens serveste incredibil si conduce cu 5-3! Simona serveste acum pentru a ramane in meci!

21:20 - Simona lupta din nou si are minge de break!!!

21:16 - Ce faza incredibila! Bertens trimite trei metri in afara terenului, dar mingea o sterge usor pe Simona inainte sa iasa din teren! In loc de 40-15 pentru Simona se face 30-30!

21:15 - Simona incepe bine acest game si conduce cu 30-15!

21:12 - Game la zero reusit de Simona si urmeaza un nou game de importanta maxima, in care are nevoie de break!

21:09 - Olandeza isi face serviciul dupa un game echilibrat si conduce cu 4-2.

21:03 - Bertens face break si conduce cu 3-2!

21:03 - Minge de break pentru Bertens!

20:59 - Simona face rebreak dupa un game de mare lupta si scorul este 2-2!

20:59 - Simona iroseste prima minge de rebreak, dar mai obtine inca una!

20:58 - Minge de rebreak pentru Simona!

20:57 - Game echilibrat pe serviciul lui Bertens, scorul este 40-40!

20:52 - Simona isi face serviciul in setul secund dupa ce pierduse ultimele sase game-uri! 2-1 pentru olandeza si break in fata.

20:49 - Simona nu reuseste sa-si ridice nivelul si Bertens isi face serviciul fara emotii. 2-0 pentru olandeza in startul secund!

20:46 - Simona greseste in continuare foarte mult si Bertens face break in startul setului secund!

20:41 - Kiki Bertens castiga primul set cu 6-4, desi Simona incepuse foarte bine meciul!

20:40 - Doua mingi de set pentru Bertens.

20:36 - Bertens face break dupa un game in care Simona a gresit enorm, iar olandeza are 5-4 si serveste pentru castigarea primului set!

20:36 - Trei mingi de break pentru Bertens!

20:34 - Game la zero reusit de Bertens, care egaleaza la patru!

20:31 - Bertens face rebreak si scorul este 4-3 pentru Simona.

20:30 - Trei mingi de rebreak pentru Bertens.

20:29 - Continuam cu acest carusel, iar Bertens are 30-0 in acest game pe serviciul Simonei.

20:28 - Simona face break si conduce cu 4-2! Romanca lupta superb si isi asuma riscuri, trimitand foarte adanc in terenul adversarei.

20:27 - Minge de break pentru Simona!

20:26 - Start excelent in acest game pentru Simona, care conduce cu 30-0!

20:23 - Bertens face rebreak si scorul este 3-2 pentru Simona. Olandeza cere ajutorul antrenorului.

20:22 - Minge de rebreak pentru Bertens!

20:21 - Simona incepe slab acest game si Bertens are 30-0 pe serviciul ei.

20:20 - Simona fructifica prima minge de break din acest meci si conduce cu 3-1! Bertens nu serveste deloc bine in startul meciului!

20:19 - Doua mingi de break pentru Simona!

20:18 - Simona incepe bine acest game si conduce cu 30-0 pe serviciul lui Bertens!

20:15 - Simona conduce cu 2-1 dupa un game de mare lupta pe propriul serviciu, in care s-a ajuns la deuce.

20:11 - Bertens egaleaza la unu dupa un game in care a fost foarte agresiva, desi nu a servit prea bine.

20:06 - Inceput de meci echilibrat, dar Simona serveste bine, loveste precis si isi face serviciul.

20:04 - A inceput marea finala!

19:59 - Meciul va incepe cu Simona la serviciu!

19:55 - Cele doua jucatoare intra pe teren.

19:34 - S-a terminat meciul dintre Djokovici si Thiem. Simona si Bertens vor intra pe teren in cateva minute.

19:29 - Startul meciului se amana cu cateva minute, asteptam finalul duelului dintre Djokovici si Thiem, aflat in setul secund.

Info:

Kiki Bertens ocupa locul 7 in clasamentul WTA si este una dintre cele mai periculoase jucatoare pe zgura.

Scorul intalnirilor precedente este 3-2 pentru Simona, dar Bertens a castigat ultima partida disputata anul trecut la Cincinnati.

Simona are in palmares inca doua titluri la Madrid, dar si o finala pierduta in fata Mariei Sharapova.

La casele de pariuri, Simona este considerata favorita, avand cota 1.65 pentru a obtine victoria.

Meciul este televizat de Digi Sport 1.

Surpriza celui mai recent sondaj de opinie: Nicușor Dan pierde prima poziție în lupta pentru Primăria Capitalei
Candidatul PPUSL la Primăria Capitalei Cristian Popescu - Piedone este cotat cu 38% din voturi, Nicuşor Dan -cu 27%, iar candidatul PSD-PNL Cătălin Cîrstoiu, cu 23%, relevă datele unui Sondaj...
Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
#Simona Halep Kiki Bertens, #Simona Halep Kiki Bertens LIVE, #Simona Halep Kiki Bertens direct, #LIVE Simona Halep finala Madrid, #Simona Halep finala Madrid Live, #finala Simona Halep Live , #meciuri