Simona Halep s-a calificat in optimi la Wuhan, dupa abandonul Irinei Begu

Luni, 26 Septembrie 2016, ora 13:18
37792 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Wuhan, China, dupa ce Irina Begu a abandonat in intalnirea din turul al doilea, scor 6-3, 2-0 in setul doi pentru constanteanca.

Irina a inceput cu un break partida, insa Simona a preluat apoi rapid controlul si a condus la un moment dat cu 4-1, 5-2 apoi, si a castigat primul set cu 6-3, dupa aproape 50 de minute de joc intens.

La pauza, insa, Irina a avut nevoie de ingrijiri medicale si de un time-out, iar jocul s-a reluat dupa mai bine de 10 minute.

Begu nu a mai reusit sa ramana pe teren decat 4 minute, timp in care Halep a castigat doua game-uri, ultimele ale meciului.

Simona Halep o va intalni in optimi pe invingatoarea dintre Roberta Vinci (15 WTA) si Iaroslava Shvedova (41 WTA).

Irina Begu este a sasea tenismena care abandoneaza la Wuhan, dupa ce cinci jucatoare de tenis au abandonat deja in primul tur.

Simona Halep - Irina Begu 6-3, 2-0

Desfasurarea intalnirii:

13:18 - Irina Begu nu mai poate continua partida, din cauza problemelor medicale, astfel ca a abandonat! Simona s-a calificat astfel in optimi.

13:17 - Game castigat categoric de Halep.

13:14 - Break Simona in acest inceput de set, Irina are probleme.

13:11 - A reinceput meciul, cu Begu la serviciu. Aceasta se resimte, acuzand problemele medicale din zona spatelui.

INFO: Irina acuza ceva probleme medicale si a cerut un time-out, intarzie reluarea jocului.

12:59 - Simona fructifica a patra minge de set, pe o greseala a Irinei. 6-3 pentru constanteanca.

12:51 - Begu se apropie la 5-3, dupa un game intens, insa Simona va servi pentru castigarea setului.

12:46 - Game fara probleme castigat de Simona, care este la un pas de castigarea primului set.

12:42 - Irina Begu nu renunta la lupta, reusind sa se apropie la 2-4. In plus, a servit primul as al meciului.

12:38 - Game alb facut de Halep, care se indreapta spre castigarea primului set.

12:35 - Simona mai face un break, iar acum conduce cu doua game-uri avans.

12:26 - Halep isi castiga fara probleme serviciul si preia conducerea in primul set.

12:23 - Rebreak reusit de Simona, care egaleaza la 1, dupa ce la randul sau Irina a salvat minge de break.

12:16 - Halep salveaza 3 mingi de break, insa Begu reuseste sa o fructifice pe a patra si conduce cu 1-0.

12:10 - A inceput partida!

12:05 - Cele doua romance au iesit pe teren si efectueaza incalzirea.

11:51 - Zhang si-a cofirmat pozitia de favorita si a invins-o in cele din urma pe compatrioata, urmeaza in scurt timp meciul romancelor.

Iata, pana incepe partida dintre Begu si Halep, ce locuri ocupa romancele in clasamentul WTA si cum arata ierarhia pentru Turneul Campioanelor

10:47 - Zhang egaleaza la seturi, astfel ca urmeaza decisivul. Meciul dintre Halep si Begu va incepe dupa ora 11:00, cel mai probabil in jur de 11:30.

10:09 - In meciul dintre Peng si Zhang, prima conduce cu 1-0 la seturi, dupa 7-6 in primul set. Este posibil ca ora de start a meciului romancelor sa se amane putin - in jur de 10:45.

Pana la inceputul partidei dintre cele doua romance puteti citi avancronica acesteia

INFO: Simona (locul 5 WTA) si Irina (locul 26 WTA) s-au intalnit de 4 ori in cariera, de fiecare data avand castig de cauza Halep.

INFO: Simona Halep este calificata direct in aceasta faza a competitiei, in timp ce Irina Begu a ajuns duminica in turul al doilea, dupa ce a salvat o minge de meci in fata rusoaicei Elizaveta Kulichkova, locul 125 mondial.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Irina Begu abandonat meci Halep, #Halep Begu direct Wuhan, #Halep Begu live Wuhan, #Halep Begu tur doi Wuhan, #Halep turneu Wuhan, #Halep Begu Wuhan, #Halep tur doi Wuhan , #meciuri