Simona Halep si-a aflat adversara din semifinale de la Wuhan: Meci de foc pentru romanca

Joi, 29 Septembrie 2016, ora 17:10
22876 citiri

Simona Halep si-a aflat joi dupa-amiaza adversara din semifinalele turneului WTA de la Wuhan, China, partida care va avea loc vineri.

Astfel, pe romanca o asteapta o disputa foarte dificila impotriva cehoaicei Petra Kvitova, care a invins-o pe britanica Johanna Konta, scor 6-3, 6-4, dupa o ora si jumatate de joc.

Jucatoarea din Cehia a parut mai sigura pe sine si a rupt echilibrul in primul set, la 4-3, cu un break care a facut diferenta.

In setul al doilea, Konta a condus cu 1-0 si 2-1, dar inca un break al Petrei a intors scorul la 4-2 pentru aceasta, care n-a intampinat probleme in a castiga meciul, calificandu-se astfel in semifinale.

Kvitova, in varsta de 26 de ani, ocupa locul 16 WTA si este fost numar 2 mondial si dubla castigatoare de Wimbledon. Ea a pierdut toate cele trei intalniri directe cu Halep de pana acum.

Tenismena din Cehia a produs miercuri cea mai mare surpriza a turneului, eliminand-o in optimi pe Angelique Kerber, noul lider mondial.

Meciul din penultimul act al lui Halep va avea loc vineri si va fi transmis in direct pe Ziare.com, in format live text.

Petra Kvitova - Johanna Konta 6-3, 6-4

Desfasurarea intalnirii:

17:10 - Game, set si meci pentru Petra Kvitova, care o va intalni in semifinale pe Simona Halep!

16:55 - Jucatoarea din Cehia conduce cu 4-2 in setul al doilea, fiind foarte aproape de calificarea in semifinale.

16:21 - Kvitova castiga primul set, scor 6-3, dupa aproape 40 de minute de joc.

16:00 - Cele doua jucatoare merg umar la umar, scorul fiind egal dupa 20 de minute, 3-3.

15:40 - A inceput partida!

15:39 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren, Kvitova este prima la serviciu.

15:25 - S-a incheiat partida dintre Svetlana Kuznetsova si Agnieszka Radwanska, poloneza de pe locul 4 mondial fiind eliminata dupa un meci de mare lupta. In scurt timp va incepe intalnirea dintre Petra Kvitova si Johanna Konta, in jurul orei 15:45.

14:33 - Meciul dintre Kuznetsova si Radwanska a intrat in setul decisiv, asa ca se amana inceputul partidei dintre Kvitova si Konta.

Simona Halep s-a calificat, joi, in semifinalele turneului WTA de la Wuhan, dupa ce a invins-o categoric pe americanca Madison Keys, locul 9 mondial, la capatul unui meci superb, scor 6-4, 6-2.

INFO: Petra (locul 16 WTA) si Johanna (locul 13 WTA) s-au intalnit de doua ori pana acum in circuitul feminin, fiecare avand cate o victorie.

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#Halep Kvitova semifinale Wuhan, #Simona Halep Petra Kvitova Wuhan, #Konta Kvitova live, #Halep adversara semifinale Wuhan, #Halep calificata semifinale Wuhan , #meciuri