Simona Halep o spulbera pe Svetlana Kuznetsova si avanseaza in sferturi la Rogers Cup

Vineri, 09 August 2019, ora 00:58
108969 citiri

Simona Halep s-a calificat, in noaptea de joi spre vineri, in sferturile de finala de la Rogers Cup, dupa o victorie categorica in fata rusoaicei Svetlana Kuznetsova.

Tenismena romana s-a impus in doua seturi, scor 6-2, 6-1, la capatul unui meci care a durat doar o ora si 7 minute.

Dupa un meci epuizant in runda precedenta, cu Jennifer Brady, fostul lider WTA a controlat autoritar jocul cu veterana tenismena din Rusia, ajunsa pe tabloul principal de la Toronto gratie unei invitatii din partea organizatorilor.

Simona a pus stapanire pe joc inca din start si nu i-a lasat nicio sansa adversarei. Nici macar vantul puternic de la Toronto n-a incomodat-o pe constanteanca, pregatita sa-si apere trofeul la Rogers Cup.

Calificarea in sferturi ii garanteaza Simonei un cec in valoare de 60.455 de dolari si 190 de puncte in clasamentul WTA.

In sferturile de finala, Simona Halep o va intalni pe castigatoarea intalnirii dintre Jelena Ostapenko si Marie Bouzkova.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Simona Halep si Svetlana Kuznetsova, din optimile de finala de la Rogers Cup 2019.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 6-1

ora 00:58 - GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP

00:55 - Kuznetsova isi face serviciul, insa Simona va servi pentru a merge in sferturi.

00:50 - Simona joaca de-a dreptul incantator, iar adversara ei nu reuseste sa faca fata ritmului. Kuznetsova va servi pentru a ramane in meci.

00:48 - Inca un break in contul Simonei si partida pare jucata.

00:44 - Break consolidat de Simona, care se distanteaza la 3-0.

00:41 - Simona profita de cea de-a 4-a minge de break si pune stapanire pe joc si in acest set secund.

00:34 - Tenismena romana salveaza doua mingi de break si apoi castiga primul game din setul doi.

00:28 - Simona reuseste inca un break si isi adjudeca primul set.

00:22 - Vant puternic la Toronto, dar Simona isi face in continuare serviciul fara emotii si se apropie de castigarea primului set.

00:15 - Simona continua sa serveasca bine si rusoaica n-are nicio sansa.

00:12 - Kuznetsova isi face serviciul si isi trece in cont primul ei game din meci.

00:07 - Start excelent de meci pentru tenismena noastra, care se desprinde la 3-0.

00:03 - Simona reuseste breakul dupa un game de 12 minute.

INFO: Svetlana Kuznetsova ocupa locul 198 in clasamentul WTA si a ajuns sa joace la Rogers Cup gratie unei invitatii a organizatorilor.

23:54 - Simona isi face cu usurinta serviciul.

ora 23:52 - Incepe partida, cu Simona la serviciu.

ora 23:32 - Bianca Andreescu o invinge pe Kiki Bertens in trei seturi, iar meciul Simonei va incepe in aproximativ 15 minute.

ora 22:44 - Meciul dintre Kiki Bertens si Bianca Andreescu, programat inaintea jocului dintre Halep si Kuznetsova, a intrat in set decisv, asa ca mai avem de asteptat pana cand Simona va intra pe teren.

INFO: Ploaia a dat peste cap programul de la Toronto, astfel ca meciul Simonei nu va incepe mai devreme de ora 22:30.

INFO: Partida se joaca pe arena centrala dupa intalnirile dintre Karolina Pliskova - Anett Kontaveit si Bianca Andreescu - Kiki Bertens.

INFO: Simona si Svetlana s-au mai intalnit de 7 ori pana in prezent, scorul fiind favorabil tenismenei noastre, cu 4-3.

Cele doua s-au intalnit ultima oara chiar la Rogers Cup, in 2016, cand Simona s-a impus cu 3-6, 6-1, 6-1.

INFO: In turul precedent, Simona a invins-o greu pe Jennifer Brady, scor 4-6, 7-5, 7-6 (5), in timp ce jucatoarea din Rusia, beneficiara a unui wildcard, a trecut de Donna Vekic, scor 7-6 (4), 6-3.

Rogers Cup 2019 se desfasoara in perioada 5-11 octombrie.

La editia de anul trecut, turneul a fost castigat de Simona Halep dupa o finala cu Sloane Stephens.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep Svetlana Kuznetsova, #Halep Kuznetsova in direct, #LIVE meci Halep Kuznetsova, #Simona Halep Rogers Cup , #meciuri