Simona Halep se califica in optimi la Rogers Cup dupa un meci extrem de disputat

Joi, 09 August 2018, ora 22:31
75209 citiri

Simona Halep s-a calificat greu, joi seara, in optimile de finala la Rogers Cup.

Ocupanta locului 1 in ierarhia WTA a invins-o in runda a doua pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, dupa mai bine de trei ore de joc.

7-6 (9), 4-6, 7-5 a fost scorul patidei care a inceput miercuri noaptea, dar intrerupta in primul set, la scorul de 3-4, si amanata pentru joi din cauza vremii nefavorabile de la Montreal.

Aflata la primul joc dupa o pauza de o luna, Simona a avut multe dificultati in partida cu Anastasia Pavlyuchenkova, impotriva careia avea inaintea meciului 7 victorii din tot atatea partide.

Cu un serviciu excelent, Pavlyuchenkova a alergat-o mult pe Simona, care a cerut interventia fizioterapeutului si i s-a plans lui Darren Cahill ca are dureri.

Primul set a fost decis la tie-break, Simona salvand o minge de set, pentru ca apoi sa concretizeze cea de-a 4-a ei minge de set.

In setul secund, rusoaica a fost mult mai hotarata, in timp ce Simona a acuzat o stare de oboseala si a parut resemnata in mai multe momente. A 6-4 si s-a ajuns astfel in decisiv, unde reprezentanta noastra a luptat eroic si a revenit de la 2-4.

Si seara nu s-a incheiat pentru reprezentanta noastra, care va da piept cu Venus Williams in optimi peste doar cateva ore!

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, confruntarea dintre Simona Halep si Anastasia Pavlyuchenkova, din turul doi al Rogers Cup 2018.

Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova 7-6 (9), 4-6, 7-5

22:31 - BREAK, SET SI MECI SIMONA HALEP

22:26 - Game alb izbutit de Simona.

22:24 - Anastasia Pavlyuchenkova isi face serviciul si avem "prelungiri".

INFO: Nu mai putin de 61 de erori nefortate a comis Anastasia Pavlyuchenkova, fata de 32 ale Simonei.

22:17 - Simona isi face serviciul si o obliga pe Pavlyuchenkova sa serveasca pentru a ramane in meci.

22:14 - Game excelent reusit de Simona, care reuseste breakul si egaleaza la 4.

22:06 - Simona incearca, dar rusoaica are un nivel ridicat de joc in aceasta seara.

22:00 - Simona isi face cu ceva dificultati serviciul si il intreaba pe arbitrul partidei daca mai are dreptul la o interventie a fizioterapeutului.

21:55 - Pavlyucenkova serveste bine, in timp ce Simona e departe de forma ei buna.

21:52 - Darren Cahill incearca s-o incurajeze, insa tenismena noastra pare complet resemnata si se plange ca are dureri.

21:50 - Simona salveaza o minge de break si obtine apoi primul ei game din acest set. Imediat cere interventia lui Darren Cahill si pare putin cam nervoasa.

21:45 - Game Anastasia Pavlyuchenkova, care conduce cu 2-0.

21:39 - Serviciu slab al Simonei, iar Pavlyuchenkova incepe cu break setul III.

21:37 - Simona revine si incepe setul decisiv.

INFO: Simona primeste ingrijiri la piciorul drept, probabil la ceva bataturi.

21:31 - Anastasia Pavlyuchenkova isi face serviciul si trimite setul in decisiv.

21:27 - Break reusit de jucatoarea din Rusia, care va servi pentru a duce meciul in set decisiv.

21:24 - 4-4 in momentul in care avem doua ore efective de joc.

21:18 - Simona isi face din nou cu ceva dificultate serviciul, dar continua sa se mentina in avantaj.

"Simt ca urmeaza breakul", a spus Darren Cahill, la capatul unei interventii la marginea terenului, in care i-a dat mai multe sfaturi Simonei.

21:06 - Minge de reak salvata de Simona, care se mentine in avantaj.

21:02 - Simona are doua mingi de break, dar rusoaica revine si egaleaza in cele din urma la doi.

20:54 - Echilibrul se mentine in acest start de set doi.

20:44 - Simona incepe bine setul doi, cu un serviciu castigat usor.

20:39 - Simona Halep se impune cu 11-9 la tie-break si castiga primul set.

9-9 dupa ce atat Pavlyuchenkova, cat si Halep salveaza o minge de set.

7-7 dupa ce Pavlyuchenkova salveaza si o a doua minge de set a Simonei.

Pavlyuchenkova salveaza o minge de set, dar Halep mai procura una, de aceasta data la serviciu.

6-5 pentru Halep, care are o minge de set.

5-4 pentru Pavlyuchenkova.

3-3 dupa 6 mingi jucate.

2-1 pentru Simona dupa trei mingi jucate.

20:25 - Tenismena noastra isi pierde serviciul si vom avea tie-break.

20:20 - Break izbutit de Simona, care va servi pentru castigarea setului.

20:11 - Un nou serviciu la 0 reusit de Simona, iar setul intra "in prelungiri".

20:07 - Pavlyuchenkova isi face cu usurinta serviciul, iar Simona va servi pentru a ramane in acest prim set.

20:04 - Game alb izbutit de Simona si scorul devine egal, 4-4.

ora 20:02 - S-a reluat partida, cu Simona Halep la serviciu.

INFO: Meciul a fost intrerupt miercuri seara din cauza ploii, la scorul de 4-3 in favoarea rusoaicei.

INFO: Partida se desfasoara pe arena centrala si poate fi vizionata in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit de 7 ori pana in prezent, toate partidele fiind castigate de Simona.

Rogers Cup 2018 se desfasoara in perioada 6-12 august si e dotat cu premii in valoare totala de 2,4 milioane de dolari.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Rogers Cup, #Simona Halep Anastasia Pavlyuchenkova , #meciuri