Simona Halep se califica usor in optimi la Beijing, acolo unde va da peste Maria Sharapova

Marti, 03 Octombrie 2017, ora 10:58
29752 citiri

Simona Halep s-a calificat cu usurinta marti dimineata in optimile de finala ale turneului de la Beijing.

Reprezentanta noastra a trecut in turul doi de slovaca Magdalena Rybarikova, ocupanta locului 28 in ierarhia WTA, care s-a vazut nevoita sa abandoneze la inceputul celui de-al doilea set.

6-1, 2-1 a fost scorul la care Rybarikova s-a retras din cauza unor probleme medicale.

Amanat luni din cauza vremii nefavorabile, meciul dintre Simona si Magdalena n-a avut istoric.

Favorita numarul doi la castigarea turneului si cu sanse din nou la urcarea pe primul loc in ierarhia WTA, dupa eliminarea prematura a Garbinei Muguruza, Simona a spulberat-o pe Rybarikova.

Dupa un prim set castigat fara probleme, setul doi a inceput mai echilibrat, dar slovaca s-a vazut nevoita sa abandoneze din cauza unor probleme medicale.

Urmeaza cosmarul Sharapova

Pentru Simona urmeaza acum o confruntare de foc cu Maria Sharapova, in fata careia n-a reusit sa castige niciodata.

7 infrangeri are Simona in fata rusoaicei care beneficiaza de un wildcard la Beijing. Ultima a fost suferita in urma cu o luna, in primul tur la US Open, dupa un meci incendiar.

Organizatorii n-au anuntat inca data si ora la care va avea loc super-confruntarea din optimi.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep a disputat-o in turul doi al turneului de la Beijing:

Simona Halep - Magdalena Rybarikova 6-1, 2-1 ret.

ora 10:55 - Magdalena Rybarikova abandoneaza si Simona avanseaza in optimi.

10:49 - Time out medical cerut de Rybarikova.

10:47 - De aceasta data Simona nu mai rateaza oportunitatea si realizeaza primul break al setului doi.

10:43 - Simona egaleaza la 1 dupa un nou game solid.

10:40 - Rybarikova revine fantastic de la 0-40 si isi face serviciul.

10:37 - Slovaca serveste prima in setul II.

10:32 - Game si set castigat fara probleme de Simona Halep.

10:28 - Rybarikova salveaza o minge de set si, dupa aproape 10 minute, pune mana pe primul ei game din acest meci. Totusi, Simona urmeaza sa serveasca pentru castigarea partidei.

10:19 - Simona isi face serviciul si scorul devine 5-0 in acest prim set dominat de sportiva nascuta la Constanta.

10:16 - Inca un break pentru Simona.

10:11 - Game Simona si ocupanta locului 2 in ierarhia WTA se desprinde la 3-0.

10:07 - Break reusit de reprezentanta noastra, dupa un game lung.

10:01 - Simona salveaza o minge de break si isi trece in cont primul game al meciului.

Maria Sharapova s-a calificat in optimi la Beijing si o poate intalni pe Simona Halep

09:56 - Simona serveste prima.

ora 09:55 - A inceput partida.

ora 09:47 - Cele doua tenismene au patruns pe teren, iar meciul va incepe in cateva minute.

INFO: Simona Halep ocupa locul 2 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Slovacia se afla pe pozitia a 28-a.

INFO: Cele doua s-au intalnit pana in prezent de patru ori, victoriile fiind impartite:

2011, Hobart: 5-7, 7-6, 6-4 pentru Rybarikova;

2013, Moscova: 6-2, ret. pentru Halep;

2014, New Haven: 6-2, 4-6, 6-3 pentru Rybarikova;

2017, Openul Canadei: 6-3, 6-4 pentru Halep;

INFO: In primul tur, Simona a invins-o in trei seturi pe americanca Alison Riske, pe cand Rybarikova a trecut in doua seturi de Eugenie Bouchard.

Openul Chinei 2017, dotat cu premii in valoare totala de 6,3 milioane de dolari, se desfasoara in perioada 30 septembrie - 8 octombrie.

Condiția pusă de Geoană pentru a reveni în politică: ”Am să o fac cu toată inima”
Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat că nu se află în căutarea unui alt job internaţional după o poziţie atât de importantă la NATO. El a precizat că,...
Ciolacul îl trimite pe Piedone ”la locul lui”. Liderul PSD susține că nu va negocia cu edilul de la Sectorul 5
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat miercuri, 24 aprilie, că locul lui Cristian Popescu Piedone nu poate să fie decât ca primar, în continuare, la Sectorul 5, el precizând că nu va...
#LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep turneu Beijing, #Simona Halep Magdalena Rybarikova , #meciuri