Meciul Simonei Halep din semifinalele de la Sydney, intrerupt de ploaie: Cand va fi reluat

Joi, 14 Ianuarie 2016, ora 13:45
96536 citiri

Meciul Simonei Halep din semifinalele turneului WTA de Sydney, Australia, impotriva rusoaicei Svetlana Kuznetsova, locul 25 WTA, a fost intrerupt, joi, din cauza conditiilor meteorologice nefavoratile, la scorul de 5-4 pentru romanca, in primul set.

Partida a inceput cu intarziere de patru ore si jumatate, tot in cauza ploii, fiind intrerupta apoi de doua ori. Dupa a doua intrerupere, jucatoarele au mers la vestiare si nu au mai revenit pe teren.

Svetlana Kuznetsova, catre Simona Halep: Te astept de 10 minute. Vei fi descalificata

Meciul va fi reluat vineri dimineata, insa nu mai devreme de ora 04:00, ora Romaniei. Mai multe partide de la turneul de la Sydney au fost intrerupte si apoi suspendate, joi, din cauza vremii nefavorabile.

Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 5-4

Desfasurarea intalnirii si a evenimentelor de joi:

13:40 - Partida se va relua, vineri dimineata, nu inainte de ora 04:00, ora Romaniei, conform programului afisat pe site-ul turneului. Chiar si asa, va trebui tinut cont de vreme si de durata partidei dintre Dolgopolov si Dimitrov, de asemenea intrerupta de ploaie.

Chiar si asa, este posibil ca si vineri sa fie probleme din cauza vremii, prognoza meteo pentru orasul australian dand ca foarte sigure ploi cel putin pana seara.

INFO: - Inca nu se stie cu certitudine daca meciul va mai fi reluat astazi, insa cel mai probabil va fi suspendat si se va relua la primele ore ale zilei de vineri. Si partida dintre Belinda Bencici si Monica Puig a fost intrerupta, la scorul surprinzator de 4-0 pentru jucatoarea din Puerto Rico.

12:18 - S-a oprit din nou partida, bate destul de tare vantul si ploua. Cele doua tenismene merg la vestiare, jocul s-a suspendat la scorul de 5-4 pentru romanca.

12:16 - Simona isi castiga serviciul fara drept de apel, joc foarte bun facut de romanca dupa reluarea partidei.

12:13 - Excelent joaca Simona si reuseste break-ul! Romanca egaleaza astfel la 4.

12:10 - S-a reluat partida!

12:04 - S-a oprit meciul, la scorul de 4-3 si 30-15 pentru Kuznetsova, pe serviciul rusoaicei.

12:00 - Jucatoarea noastra lupta foarte bine pe serviciul sau si reduce diferenta. Primeste sfaturi de la Darren Cahill, in pauza dintre game-uri, mai ales in conditiile de vant de la Sydney.

11:57 - Puncte frumoase reusite de Simona, care insa nu poate face rebreak, gresind destul de mult, astfel ca rusoaica se distanteaza la 4-2.

11:52 - Rusoaica trece la conducerea partidei, reusind inca un break.

11:49 - Kuznetsova a reusit primul as al meciului si a egalat la 2.

11:45 - Constanteanca intra bine in joc si preia conducerea in acest meci.

11:42 - Rebreak la zero reusit de Halep, care egaleaza.

11:39 - Inceput cu stangul pentru jucatoarea noastra, care isi pierde serviciul.

11:37 - A inceput partida cu Simona la serviciu!

11:33 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren, astfel ca partida ar trebui sa inceapa in cateva minute!

11:25 - Potrivit unui anunt postat pe contul de Twitter al turneului de la Sydney, toate meciurile din turneul masculin programate joi au fost suspendate si vor fi reprogramate pentru vineri dimineata, incepand cu ora 10:30, ora locala, respectiv ora 01:30, ora Romaniei.

INFO: Prognoza meteo este in continuare nefavorabila, fiind asteptate ploi pe parcursul serii si al noptii, la Sydney.

INFO: Meciul dintre Dolgopolov si Dimitrov nu s-a reluat nici la ora 10:00, astfel ca va mai dura pana la inceputul partidei dintre jucatoarea romanca si cea rusa.

09:25 - Organizatorii au anuntat ca meciul de pe arena pe care va juca Simona Halep se va relua dupa ora 09:30.

08:50 - Partida dintre Dolgopolov si Dimitrov a fost din nou intrerupta din cauza ploii, la scorul de 4-2 pentru bulgar, in setul decisiv. Este de asteptat, astfel, ca meciul Simonei Halep sa inceapa nu mai devreme de ora 09:30.

INFO: Partida dintre Simona Halep si Svetlana Kuznetsova ar urma sa inceapa dupa ora 08:30.

08:09 - In partida dintre Dolgopolov si Dimitrov scorul este 1-1 la seturi, asadar meciul Simonei Halep va incepe probabil in jurul orei 09:00.

07:40 - A fost reluata partida dintre Alexandr Dolgopolov si Grigor Dimitrov.

07:33 - Pe contul de Twitter al turneului s-a anuntat ca Dolgopolov si Dimitrov au revenit pe teren, iar meciul va fi reluat in scurt timp.

07:15 - Organizatorii au anuntat ca meciurile nu vor fi reluate inainte de ora 07:30, ceea ce inseamna ca partida Simonei Halep va incepe dupa ora 08:00.

06:30 - Inceputul meciului va fi amanat, deoarece inca nu s-a terminat partida care se disputa inainte pe aceeasi arena, dintre ucraineanul Alexandr Dolgopolov si bulgarul Grigor Dimitrov, care a fost intrerupta din cauza vremii nefavorabile.

Probleme inaintea meciului Simonei Halep de la Sydney

INFO: Partida Simonei Halep ar fi trebuit sa inceapa dupa ora 07:00, dar acest lucru nu se va intampla pana cand nu se va termina meciul dintre Dolgopolov si Dimitrov.

INFO: In sferturile de finala, Simona Halep a trecut in doua seturi, scor 6-4, 7-5, de tenismena din Cehia Karolina Pliskova, numarul 11 WTA. Kuznetsova a invins-o in sferturi pe italianca Sara Errani, scor 7-6, 6-0.

INFO: Svetlana Kuznetsova a castigat doua turnee de Grand Slam - US Open, in 2004, si Roland Garros, in 2009. In anul 2007 a ajuns pana pe locul 2 mondial.

Simona Halep se califica in semifinale la Sydney dupa o victorie splendida

Simona Halep, meci de foc in semifinale la Sydney: Intalneste o dubla campioana de Grand Slam

INFO: Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de cinci ori, Simona, reusind sa castige trei partide. Ultimul meci a avut loc in 2014, in sferturi la Roland Garros, si s-a incheiat cu victoria romancei.

Simona Halep, in semifinale la Sydney: Australienii au anuntat cand va avea loc meciul

Simona Halep vorbeste despre meciul de foc din semifinalele de la Sydney

INFO: In cealalta semifinala se intalnesc Belinda Bencici, din Elvetia, locul 14 WTA, si Monica Puig, din Puerto Rico, locul 94 WTA. Meciul incepe dupa ora 11:00.

Liberalii se reunesc, joi şi vineri, în două reuniuni importante ale partidului, Liga Aleşilor Locali şi Consiliul Naţional, la Poiana Braşov. Sunt primele întâlniri ale conducerii...
Câtă nevoie era de introducerea legii pentru egalitatea de gen în politică. „Republica Moldova a introdus-o din 2016. S-au cunoscut sau nu efectele?”
Senatul a adoptat luni, 23 mai, un proiect de lege prin care partidele sunt nevoite să pună pe listele de la parlamentare cel puțin o treime de candidați femei. Inițiativa a împărțit însă...